Миналата седмица изкарах в Лос Анджелис. Там успях да се видя с един от най-четените автори на BG VOICE, Христофор Караджов, който пише страхотни коментари с добро чувство за хумор, много вътрешна информация и познание по темите, по които работи. Редовните ни читатели сигурно са забелязали, че от няколко седмици в неговата рубрика се въртят гост-автори. Радвам се, че Фори се завръща тази седмица. Причината за тази пауза бе, че Караджов, който е запален скиор, имаше сериозен сблъсък с едно дърво, което пречупи гръбначния му стълб. За съжаление лекарите не са обнадеждени дали той ще ходи отново. Това, което ме впечатли, е, че дървото може да е пречупило гърба на Фори, но не и неговия дух, желанието му за живот и амбицията. Той вече крои планове как отново ще кара ски (по какъвто и да е начин), пише отново за своите читатели и се надява скоро да се завърне и при студентите си, на които преподава техники в нашия занаят. Надявам се, че със силата на духа си Фори ще обори лекарските прогнози.
И докато той прекарва часове в упражнения, на няколко километра от болницата Холивуд е тотално завладян в подготовка за най-бляскавата си нощ в годината - връчването на оскарите. BG VOICE беше единствената българска медия на червения килим тази година и за целия ни екип това беше уникално преживяване, зад което стоят месеци подготовка и координация.
Всяка година хиляди журналисти от цял свят подават молби за акредитация, с която да отразяват червения килим и церемонията. Академията обикновено кани едва 300 репортери от цял свят, и то след поставянето на стриктни условия.
Оскарите остават най-престижната награда в този бизнес именно заради строгите правила, които Академията налага - кой е поканен на церемонията, на червения килим, кой е номиниран и кой печели. Получаването на статуетка е нещо като придобиването на титлата сър в Англия - винаги стои пред името на твореца - „носителят на ХХ оскара". И това е признание, което в днешното комерсиално време не може да бъде купено с пари, влияние или слава. Затова понякога ни учудват и странните решения на Академията да отличат не много популярни филми, а да оставят без статуетка такива с огромни приходи. Ето защо стойността на тези награди не се променя през годините.
Хубаво е, ако не само в киното, но и в други сфери на живота има такива оазиси с непреходна стойност, където парите и комерсът не са най-важното, а съдържанието и значимостта на създаденото.
Тази седмица създадохме едни специален Oscars Red Carpet issue на BG VOICE - надявам се да ви е поне толкова интересен, колкото на мен да бъда един от журналистите на червения килим.