Протестите продължават, а сънародниците ни в различни краища на света също показат своята съпричасност, но в САЩ и Канада ентусиазмът за такава подкрепа е доста нисък. 20-30 души се събраха на двата протеста, обявени в Чикаго и Торонто на 3 март, когато в България имаше вълна от нови улични шествия. Подробности по темата на страница 5. Много хора ме питаха и писаха на нашите мейли защо не са се събрали хора.

Според мен причината е, че българите, които живеят тук, са доста по-различни от тези в Европа и на други места. Емигрантите в ЕС поддържат по-плътна връзка с родината. Много от тях работят през част от годината в чужбина, а другата част прекарват в България. Ходят си по-често, защото е близо и сравнително евтино да се пътува. И така са доста по-съпричастни с проблемите на роднини и приятели. Но има и нещо по-важно - когато си емигрант в Англия, Франция или Германия, ти никога не ставаш един от тях. Винага си чужденецът, дошъл да вземе от работните им места и да се възползва от социалните им програми. За отношението в тези страни към сънародниците ни там сме писали много.

В Америка обаче някак си сме станали пълноправна част от това общество. Bulgarian-Americans, както вероятно ни наричат. И ставайки част от американския начин на живот, сме приели, че каква е съдбата на човек - зависи от самия него. Това тук е напълно вярно в общия случай и все още постижимо, макар и по-трудно отпреди. Ето защо и малко трудно разбираме протести, в които исканията са за по-добър живот, но осигурен от държавата. За национализация на частни фирми или повече регулация където и да е. Това просто е американският начин. Ето защо ми се струва, че сме повече съпричастни с хората в България, отколкото да разбираме нещата, които искат.

Ясно ни е, че искат качествена промяна на живота и начина на управление. Но изглежда, че нямат идея как да стане това. Надяват се, че ще се намери някой, който да го измисли. И отново всички надежди за промяна падат върху държавата и този нов месия, който хората да открият. В миналия брой търсихме отговор на въпроса дали улицата ще намери своя нов спасител, а тази седмица на страница 8 разглеждаме някои от по-абсурдните искания на протестиращите. Оказва се, че някои от най-гръмогласните не са със съвсем чисто минало и подбудите им са доста съмнителни.

Темата с бунтовете в България следим всекидневно на www.BG-VOICE.com в специалната ни секция, а на нашите мейли и във Facebook групата ни ще се радваме да чуем вашия глас и мнения.