Има една фолк певица, която в силния си период доминираше класациите, вземаше най-много награди и най-високи хонорари. В клиповете й се инвестираше много - изтегляха кадъра, за да изглежда слаба, филтри и грим изглаждаха бръчките, скъпи дрехи покриваха несъвършенствата й. Опитваха се да я направят секси, макар да нямаше данните за това. Платени ПР публикации й лъскаха имиджа по вестници и сайтове. Но това продължи няколко години - България е малка държава, всичко бързо се вижда, разчува и научава. Думите в интервютата, в тексовете на песните не отговаряха на действията на звездата. И тя се сгромоляса. От най-високото. Именно заради този фалшив свят и образ, изграден от пиари и режисьори. Но не и преди да стане любимата певица на премиера Бойко Борисов. През миналата седмица в Лондон той преживя абсолютно същото.

Министър-председателят отдавна живее в своя измислен свят, създаден от клакьори, медийни съветници и платени "журналисти", които от сутрин до вечер го превръщат в супергерой. Много рядко ще чуете критични въпроси към него и ако ги има, те са плахи, а той отвръща арогантно и се кара. Борисов избягва да ходи там, където може да го питат по-остро. Медийната машина на приятеля му Делян Пеевски обслужва егото и интересите му и през час намира повод да го похвали. Феновете му го гледат с телешки поглед на одобрение, а критиките към него се ограничават до онлайн форумите. Точно като тези на певицата. Докато Бойко не отиде в британската столица.

Там нашите сънародници, живеещи в свободна и демократична страна и видели как народът търси сметка от своите избраници, посрещнаха премиера слънце с въпроса: "Започнахте ли да виждате в огледалото образа на Пеевски?" И продължиха с остри питания за доклада на ЕК, който определя България като най-корумпираната държава в Европейския съюз, и още болезнени въпроси, които би трябвало да се задават от всеки журналист при всяка среща и възможност на Борисов. От записа на срещата се усеща саркастичният тон у сънародниците ни след нелепите отговори на премиера, рисуващ розова картина на живота в Родината, уверявайки емигрантите, че всичко е готово за тяхното завръщане. Още по темата може да прочетете на страница 14.

Истината е, че сме много силни на думи, по-често в интернет, но понякога може да изненадаме себе си и да го направим лице в лице. Фактът обаче, че подписката за референдума на Слави събра едва около 20 000 подписа от българските имигранти в САЩ, Канада и Европа от над 1 милион, които живеят там, говори повече от всички думи, които може да напишем или изречем.

 

Приятен уикенд,