Сигурно не сте гледали сериала "Roseanne" - един от култовите през 90-те години по АВС. Телевизията го поднови през тази година за нов 10-и сезон и той се оказа най-гледаният от всички - 28 милиона души на премиерата, макар че рейтингът му падна до 10 милиона за финала на сезона. Главната роля е на комедийната актриса Розан Бар. Провокативният й хумор, с който атакува теми табу, я прави популярна през 90-те. АВС върна сериала след изборната победа на Доналд Тръмп, защото той показва живота в средните щати на едно обикновено семейство от работническата класа. Сериалът се опита да захване болни теми като липсата на индустриална работа, кризата с опиатите, имигрантите, различните от нас и други. Според мен го направи повърхностно, а чувството за хумор беше по-изтъркано от  семейния диван в къщата на героите.

Актрисата Розан Бар е известна като поддръжник на Доналд Тръмп и също като него обича да разпространява неверни, конспиративни теории в туитър. В понеделник тя сравни бивша съветничка на Барак Обама Валъри Джарет с маймуна: "Мюсюлманските братя и Планетата на маймуните си родиха бебе = вдж." Бар се заяде и с Челси Клинтън, разпространявайки невярното твърдение, че тя е омъжена за племенник на Джорд Сорос. Челси й отговори, че това не е вярно.

Няколко часа по-късно Розан Бар изтри туита и се извини: "Извинявам се на Валъри Джарет и на всички американци. Съжалявам, че направих тази грозна шега за нейната политика и нейния външен вид." По-късно добави, че е трябвало да внимава повече, и обяви, че напуска Twitter. Извиненията й обаче не бяха достатъчни. Първо една от продуцентките на "Розан" - чернокожата Уонда Сайкс, обяви, че напуска екипа на сериала, а впоследствие и ABC обявиха, че спират сериала. Розан Бар засега не е отговорила, а 200 души от екипа на сериала, който беше подновен за втори сезон, преди да бъде спрян, остават без работа.

Въпреки че подкрепата за решението на АВС изглежда единодушна, все пак има и такива, които казват, че всеки има право на свободно изразяване и Първата поправка на Конституцията защитава правото ни на свободно слово. Казусът е доста сложен, особено през последните 2 години. На много десни активисти беше забранено да говорят на колежански кампуси въпреки отправените преди това покани. Те казват, че либералните среди искат да запушат устата им. Дори и да не си съгласен с чуждото мнение, то има правото да бъде казано, чуто и обсъдено. Според мен има и едно изключение - когато става въпрос за мнение и думи, целящи  да ограничат правата на определени хора - като правото на аборт, правото на миграция и търсенето на убежище в чужда страна, правото на равно заплащане за мъжете и жените и за равни права на всички. Когото използваш правото си на свободно слово да нараняваш цели групи от хора, да призоваваш за ограничаване на техни права и когато разпространяваш неверни теории на конспирацията, които не си проверил от пиедестала на славата си, Първата поправка не те защитава. Независимо дали си актриса или президентът на САЩ. Защото свободата на словото е преди всичко отговорност.

А че телевизиите масово пренебрегват в сериалите си темите за проблемите на хората от работническата класа е факт. Но "Roseanne" го правеше тъпо и някак си ретро. И спадът в рейтингите го показваше. Затова трябваше да бъде спрян преди поредния изблик на звездата си.