Ако в началото на кампанията и дори мандата му Доналд Тръмп изглеждаше екзотичен или пък стратегически играч, като хвалеше най-зловещите диктатори на света, то сега е ясно: Тръмп иска да е като тях. Той не спира да напада дългогодишните съюзници на САЩ, но обсипва с мили думи руския президент Путин, филипинския Родриго Дутерте, турския Ердоган и китайския Си Дзинпин.
През миналата седмица Доналд Тръмп поиска имигрантите да нямат право на съдебен процес и т.нар. due process - легален процес, гарантиран от Конституцията на САЩ, който защитава правата на всеки един от нас. В twitter Тръмп: „Не може да позволим на тези хора да нахлуват в страната ни. Когато някой дойде тук, трябва незабавно, без съдии и съдебни дела, да го изпратим там, откъдето е дошъл." Повече по темата и последното за имиграционния хаос на администрацията - на страница 12.
Поредната полюция на Тръмп в социалната мрежа предизвика лавина от остри реакции. Един конституционен адвокат заяви, че постът на Тръмп е тиранично твърдение и той иска да се разпорежда като прокурор, съдия и жури, що се отнася до имигрантите.
Сега мнозина може да кажат - това не касае мен. Аз съм легален имигрант или роден в САЩ и лесно мога да го докажа. Но точно тук се състои и уловката на всеки деспотичен режим, в който всички граждани нямат равни права и справедлива съдебна система. Ако това, което иска Тръмп, стане реалност - как и пред кого точно ще докажете, че сте легален имигрант или родени тук? Без съдии, без съдебни дела, както пише президентът? Това касае всички ни.
Това не е първото изказване на Тръмп, в което ясно си личи желанието му да бъде тиранин. Веднъж каза, че иска да е доживотен президент, както наскоро се уреди китайският първи партиен и държавен лидер. Наскоро пък коментира един от най-жестоките диктатори в света Ким Чен-ун така: "Той не позволява на никого да има различно мнение. Когато говори, народът му го слуша внимателно. Искам моят народ да прави същото." На въпрос по-късно се опита да се измъкне, че се шегувал. Но толкова еднотипни изказвания и хвалби за диктатори ясно показват мисленето на този човек - и той иска да е като тях.
Но той не е единственият, който явно мисли в тази посока. Неговите адвокати по руското разследване също смятат, че президентът на САЩ е крал и е над закона. В писмо до специалния прокурор Робърт Мюлер те обясняват как президентът има правото да прекрати което и да е разследване, дори и такова срещу него, защото това е в рамките на правомощията му. А и след като може да помилва, значи няма как президентът да възпрепятства правосъдието - престъпление, за което Мюлер го разследва, след като Тръмп уволни директора на ФБР Джеймс Коми.
Това радикално тълкуване на президентските правомощия със сигурност би паднало в която и да е съдебна зала. Разбира се, ако има съд и съдии.
Но желанията, стремежите на Тръмп и тези негови съветници и съучастници в превръщането на Съединените щати от държава със закони, ред, процедури в еднолична диктатура са повече от ясни. Въпросът е дали ще позволим това да се случва. Дали ще го отминем като поредната щуротия на откачения президент в туитър. Защото думите имат последствия. Бавно, но сигурно Тръмп и неговите сподвижници променят ДНК-то на американската държавност и залагат ограничаването на правата на всички ни.