Искаше ми се в тази колонка да събера всички онези шеговити коментари от последните дни след шокиращите резултати на това Световно първенство по футбол.  Но нямам толкова място.

"Чувствам се като Аржентина - отпаднало ми е."

Искаш ли да играем на Германия и Южна Корея?

- Как се играе?

- Аз ще съм жалка, пък ти ще ме биеш.

Колажите на Меси и Роналдо заедно в самолета и правещи планове да гледат финала у дома. И какво ли още не измисли футболният фейсбук гений. Истината е, че това Световно се оказа много по-интересно от Шампионската лига и разби от емоции всички участници. В България и Европа футболът е буквално на всяка крачка. Това за съжаление не е така в САЩ, а и заради часовата разлика е трудно човек да се подкара с бири от 7-8 ч. сутринта, когато са първите мачове. Но все пак това е едно страхотно начало на лятото, а четвъртфиналите съвпадат с дългия уикенд за 4 юли, така че enjoy!

Един от любимите ми колажи по темата е на Ангела Меркел, която се обажда на Тръмп и му казва - Построй стената! Става въпрос за тази с Мексико, а шегата е, че немците отпаднаха точно от Мексико. Че е малко вероятно Тръмп да изпълни безсмисленото си желание и да построи стена с южната съседка е ясно. Но той и неговата администрация строят бюрократични стени пред всички имигранти - настоящи, бъдещи, легални, нелегални.

Нови цифри показват (повече на страница 6), че молбите на близо 800 хиляди легални имигранти за американско гражданство не са разгледани, а се трупат по бюрата в имиграционната служба. Като се погледне статистиката в кои щати е най-рязък скокът и там, където са се увеличили драстично отказите, не е трудно да си направим извода, че може би става въпрос за умишлено забавяне. Това са щати, където етническият състав на населението се променя и новите американски граждани биха били по-склонни да подкрепят демократите на предстоящите през ноември избори за Конгрес. Но това, изглежда, ще е невъзможно, защото молбите им няма да бъдат разгледани дотогава. Според имиграционни адвокати, ако човек иска да гласува на следващите президентски избори през 2020 година, то трябва да подаде молба за US гражданство в следващите 60 до 90 дни. Под режима на Тръмп в някои райони на страната се чака до 20 месеца за интервю. А да не забравяме, че всеки щат има различни изисквания кога човек трябва да се регистрира като гласоподавател, за да може да пусне бюлетина. И ако тези 800 хиляди молби ви се струват малко на фона на 350-милионна Америка, да припомня, че Доналд Тръмп стана президент благодарение на 78 хиляди гласа в 3 щата. Битката за всеки глас е важна. И изглежда, че бандата на Тръмп използва всякакви начини да ограничи това право на хора, които са си го заслужили, спазвайки правилата и следвайки процеса.

И това е едно от нещата, за които трябва да помислим на този 4 юли - деня, в който тази нация празнува своята независимост. Всъщност, тя е обявена с резолюция на Конгреса два дни по-рано, но самата Декларация е подписана на 4-ти. В нея се казва: "Но когато един дълъг низ от злоупотреби и грабителства, преследващи неизменно една и съща цел, говорят, че този народ е застрашен да бъде поставен под властта на един абсолютен деспотизъм, то тогава негово право и негово задължение е да отхвърли подобно управление и да си избере нови пазители на своята бъдеща сигурност." Колко актуално и днес - 242 години по-късно.