Изборите имат последствия. Така и не го научихме това всеки път когато гласуваме за поредния спасител-месия. Независимо дали в България или тук. Гледам сега еуфорията около това, което мнозина наричат политически проект, на моя приятел Слави Трифонов. Стотици хиляди, изглежда, са готови да подкрепят неговото влизане в активната политика (въпреки че, както той сам казва, това, което всички правим, е политика под някаква форма). Но на среща с българи в Лондон от началото на седмицата Слави (повече на страници 26-27) е следвал типичния сценарий на всеки нов политически месия - без конкретни отговори и много обещания за промяна. Това, което мнозина не успяват да чуят от посланията на Слави, е, че промяната започва от всеки от нас и когато всички активно участваме в политическия живот на страната - чрез гласуване или кандидатиране. Ето защо и Слави издирва хора, които биха искали да се изправят с имената и биографиите си пред избирателите. Дали от това ще излезе нещо - предстои да разберем.
След шокиращата загуба на Хилъри Клинтън през миналата година виждаме рекорден брой жени, които се кандидатират на всяко ниво - от градските управи до Конгреса. Може би една от тях един ден ще счупи този най-висок стъклен таван в американската политика, който Хилъри не успя.
Но поуката тук е желанието на хората да участват в управлението на собствената си страна и съдба. А не да чакат на месия. Въпреки че мнозина припознаха в Тръмп именно такъв. Семпли послания, големи обещания, никаква конкретика - "аз собственоръчно мога да оправя всичко", каза налудничавият кандидат по време на единия дебат. Да ви звучи като "Ще оправя България за 800 дни"? Всички знаем как свърши това и кой и какво последва - охраната на предишния спасител се превърна в новия месия, който трети мандат не успява да удовлетвори мечтите и надеждите на хората. Защото повечето не разбират, че това зависи (основно) от самите тях. И че когато избират политическите си лидери, не трябва да го правят по симпатия и с емоция, а прагматично. Защото тези, които най-ентусиазирано подкрепят поредния спасител, обикновено най-много страдат от неговите решения. Като бедните избиратели на Доналд Тръмп от работническата класа, които за малко да останат без здравна застраховка и субсидии за нея. Сега се оказва, че ще плащат повече данъци (повече на страница 27) за сметка на богатите, които ще дължат по-малко, ако бъде приета данъчната реформа, предложена от Тръмп и републиканците. Изборите имат последствия.
В този брой разказваме и няколко наистина вдъхновяващи и позитивни истории за нашите сънародници в САЩ. Българин иска да е шеф на обществения транспорт в Кълъмбъс, Охайо. Конкуренция му правят други 15 души с впечатляващи биографии. Неговата история на страница 6. След драмата с носа на Мис България имаме Николета Тодорова - прекрасна млада дама, която ще представлява страната ни на "Мис Вселена" в Лас Вегас. Как да я подкрепите - на страница 10.
Български късометражен филм направи своята премиера не къде да е, а в Холивуд. За пътя до Меката на голямото кино разказваме на страница 42. Пак там живее и твори Делка Ненкова - наша актриса с много звездни партньори. Нейната история може да прочетете на страница 44. Е, може да не сме намерили новия месия на страниците на този брой, но поне сме събрали историите на наши сънародници, които могат да ни направят горди, че сме българи.