Още през миналата седмица писах за това колко ще е трудно осигуряването на машинно гласуване в САЩ и Канада, както съдът е наредил. Но е крайно време и България да влезе в новия век. Машинното гласуване (да не се бърка с електронното) е по-сигурно, по-бързо и със сигурност пресича възможността за манипулиране на гласовете, особено на по-нискообразованите хора. Те, разбира се, ще имат опцията за гласуване с бюлетина, но да се надяваме, че до няколко години  и това ще отпадне.

Разнасянето на машините между България и вероятните 35 секции тук ще е интересно и скъпо логистично преживяване, но да се вярваме, че това ще помогне да се избегнат опашките, които видяхме на президентските избори.

И този път трябва да се съобразим с безсмислиците от новия Изборен кодекс и отново да подаваме заявления за организирането на секции. Повече по темата на страница 14. Не забравяйте, че демокрацията работи само когато всички участваме в нея. А урокът от „Брекзит" и победата на Тръмп е, че всеки глас е важен.

А в България покрай изборите - поредната шашма. Учредяването на новоучредената партия "Да, България" на бившия правосъден министър Христо Иванов се оказа оспорено в съда, но с открадната самоличност на една от основателките на партията. Докато мине делото, партията ще изпусне срока за регистрация в ЦИК. Затова от "Да, България" решиха да се коалират със „Зелените" и само за ден събраха над 20,000 подписа - много над нужните 2,500. Христо Иванов напусна правителството на Бойко Борисов, след като предложената от него съдебна  реформа не се състоя. Изглежда, моделът #Кой прави всичко възможно да спре какъвто и да е опит за антикорупционно говорене и политика. Неслучайно медиите, свързани с #Кой, почти пропуснаха протестите в съседна Румъния, където хората не искаха смекчаване на антикорупционните закони и помилване на осъдените политици. В България обаче протести няма и ще бъде много интересно какъв ще е резултатът на "Да, България" на предстоящите избори. Ще успее ли посланието им да пробие в медийния български шум, ще повярват ли избирателите на хората в тази млада партия? Останала ли е вяра и сила за промяна? И дали това са хората, които могат да я донесат? Това, поне за мен, изглежда голямата новина, която трябва да следим на този вот. Иначе другото е ясно.