Гинка Върбанова от Пазарджик купи енергоразпределителното дружество „ЧЕЗ-България" за 320 милиона евро. Не може да не сте чули за сделката на годината и последвалите я колажи и шеги по темата. Видяхме и самата Гинка в интервю по NOVA, в което с ококорени очи да казва, че е обидена от отношението и да се опитва да борави с бизнес термини - въпрос на усещане е доколко успя да е убедителна в това.

Фокусът, поне в социалните мрежи, е върху по-обикновеното име на жената и малкия град, от който е - някак си несъпоставими с мащаба на новопридобития й бизнес. Но като махнем закачките, остават много по-сериозните въпроси - как фирма с активи за 100 милиона лева придобива едно от трите енергодружества в България. Дали службите въобще работят и са следели този процес. Защото това не е просто покупко-продажба между две компании (има десетки съмнителни такива). Тук става дума за стратегически отрасъл на българската икономика с жизненоважно значение за всекидневието на милиони, а също и добър политически лост. Спомняте си, че първият кабинет на Борисов падна именно заради протести, свързани със сметките за ток. А те пък изглеждаха нагласени като активно мероприятие, което целеше именно дестабилизация на управлението на ГЕРБ. И успяха.

Сега Бойко Борисов, когото мнозина от опозицията сочат като истинския кукловод, ако не и собственик на ЧЕЗ, обеща, че ще поръча на всички служби проверка на сделката. След вдигнатия шум е много вероятно Гинка да се раздели с ЧЕЗ (и тези, които евентуално стоят зад нея), но този модел на срастване на държавата с нечестната игра в бизнеса няма да се промени. Не е случайно, че големи стратегически инвеститори и компании с опит и ресурс отдавна бягат от България - не само в енергетиката, но и в телекомуникациите ("Теленор" от последните месеци), медиите (NOVA беше продадена на чех, bTV също е на тезгяха) и къде ли не. И така най-големият инвеститор в България си остават българите, които живеят в чужбина - почти 16,7 милиарда лева са парите, изпратени от емигрантите за последните 10 години. И всяка година тази сума расте. Най-много са парите, пратени от САЩ - над 367 милиона лева и още 40 милиона от Канада. А цифрите още веднъж доказват тревожния извод - парите на емигрантите са повече от всички външни инвестиции в България за съответния период. И още нещо - увеличаващите се суми за последните 10 години означават, че се увеличава и броят на българите, които живеят и работят в чужбина. А в България остават Гинките.

Държава, в която драстично намаляват хората в работоспособна възраст, с опит и образование, сериозните чужди инвеститори се отдръпват, а мутренското сливане на власт и бизнес в едно е стандартна практика, е обречена на фатален край. Повод да се замислим навръх 140-ата годишнина от Освобождението на Родината. Дали не я поробихме повече със собствения си нихилизъм и алчност на някои.

Въпреки това на 3 март нека си спомним за героичното минало и то да ни вдъхнови за бъдещи успехи и нека заедно развеем българския трибагреник в центъра на Чикаго.