Нов доклад на американския Сенат хвърля светлина върху руската хватка, притиснала икономиката и политиката на България през последните години - почти толкова силно, колкото по времето на комунизма. Докладът разкрива връзките на родни партии с Кремъл, лостовете за икономически натиск и участието на московските служби в организирането на политически стратегии (като тази за избирането на Румен Радев за президент - нещо, за което сме писали многократно в BG VOICE). Интересното е, че Конгресът и неговите комисии се занимават детайлно с руската намеса в политическия и икономическия живот на редица страни в Европа, тук продължава и разследването за президентските избори от 2016 г.
И докато няма съмнение, че дългата ръка на Москва седи зад мащабна операция за манипулиране на общественото мнение по време на кампанията в полза на Доналд Тръмп и срещу Хилъри Клинтън, засега няма пълна яснота дали американци са подкрепяли тези усилия. Разследването на специалния прокурор Робърт Мюлер продължава с пълна сила, но засега изтичането на информация оттам изглежда доста контролирано и се фокусира повече върху евентуалните опити на Тръмп да възпрепятства правосъдието, като спре разследването на ФБР срещу бившия му съветник по националната сигурност Майкъл Флин, заради което е уволнил и директора на Бюрото Джеймс Коми.
През последните дни стана ясно, че Коми е бил разпитван от специалния прокурор в края на миналата година, а тези дни на въпросите на Мюлер е отговарял и министърът на правосъдието Джеф Сешънс. Към техните показания се добавят и тези на Сали Ийетс - временно изпълняващ длъжността министър на правосъдието, преди Сешънс да бъде одобрен от Сената. Именно тя предупреждава Белия дом за връзките на Флин с Москва и Турция. Всичко това дава основания да се направи заключението, че специалният прокурор активно подготвя почвата за обвинения във възпрепястване на правосъдието срещу Доналд Тръмп, а това е престъпление, заради което може да бъде поискан импийчмънт. От екипа на Мюлер са дали ясен сигнал, че искат да разпитат и самия президент във връзка с тези случаи и преговарят със защитата на Тръмп под каква форма да се случи това.
И докато всички това върви, привържениците и противниците на Тръмп не само че не могат да стигнат до съгласие дали има огън, или е само пушек, изкуствено създаден от демократите заради шокиращата им и неочаквана загуба, но и обществото изглежда все по-разделено. Поляризацията е започнала да навлиза в наистина опасна територия, защото не може да спорим цивилизовано с тези, с които не сме съгласни, но и нещата излизат извън контрол - преди дни мъж влезе в централата на CNN и заплаши с масово убийство, защото телевизията според него (и разследвания президент) излъчвала "фейк нюз". Именно в това е голямата печалба на Русия и дългосрочната им игра - не просто да инсталират президент, когото харесват, или да повлияят на изборните резултати, а да създадат трайно и дълбоко разцепление в обществото и силно недоверие в институциите - служби, медии, изборна система и демокрацията като цяло. По древноримския принцип - разделяй и владей. И ако това е сравнително лесно за държава като България без дълги традиции и установени норми, с необяснима любов към съветския ботуш, то виждаме, че не е трудно да се постигне и в Америка. Въпросът е как да се противопоставим. Само с писане на доклади и разследвания едва ли ще стане.