Когато си десен избирател/политик, което в Америка те прави републиканец, вярваш най-общо в следното - малка държавна администрация, ниски данъци, по-малко пречки за бизнеса и пазарът сам да регулира процесите. Републиканците вярват, че държавата не трябва много да помага и да се бърка в отделни отрасли, а да остави невидимата ръка на пазарната икономика сама да намести всичко. Дори и да е болезнено. Те бяха против големия пакет помощ за икономиката, когато Барак Обама стана президент, а после и срещу плана му за държавни заеми и помощ за автомобилните гиганти в Детройт. Тези програми буквално спасиха икономиката тогава. Но рецесията беше в резултат на (сравнително) естествени пазарни процеси, въпреки че причина за спукването на балона с лошите ипотеки беше липсата на добра регулация и правила кой какви заеми може да дава и взема.
Сега републиканците имат проблем - търговската война с митата, която техният президент започна, може да им коства много. От тях ще пострадат фермерите в щати, където те се надяват да спечелят места на изборите през ноември и така да запазят контрола на двете камари. Особено чувствитени са щати като Индиана, Мисури, Флорида, Монтана и Северна Дакота.
Осъзнавайки политическия риск, Доналд Тръмп сега ще изпрати 12 милиарда долара в помощ на тези фермери. Държавата ще изкупи с пари на данъкоплатците тяхната продукция, която иначе ще трябва да бъде унищожена, след като поръчките за износ спряха заради митата.
Да повторим още веднъж - администрацията на републиканския президент ще използва пари на данъкоплатците, за да помогне на един сектор от икономиката заради криза, която Тръмп създаде сам, въвеждайки мита, т.е. допълнителна държавна регулация. Всичко това от началото до края е против принципите на дясната политика, на която републиканците твърдят, че са привърженици и която защитават.
Конгресмени от двете партии заклеймиха действията на администрацията на Тръмп. Републиканците също бяха доста шумни в опизицията си на тази помощ, но както и досега ще си останат само с думите и туитовете, но без реални действия. А и защо да правят нещо - това може да работи добре за тях преди изборите през ноември. Хем "защитават" на думи принципите на пазарната икономика, хем ще се възползват от парите на данъкоплатците, с които да обезщетят фермерите, които биха гласували за тях. Така хем вълкът сит, хем агнето цяло.
Парите вероятно ще трябва да бъдат взети назаем, защото данъчните намаления за богатите и фирмите, които Тръмп прокара, увеличиха бюджетния дефицит и намалиха приходите в държавната хазна. Заемодателят вероятно ще е Китай - същата държава, срещу която Тръмп уж се бори с митата.
Докато обявяваше новия си план да избави фермерите от проблемите, които той им натресе, Тръмп за пореден път нападна медиите и заяви, че нещата не са такива, каквито изглеждат и каквито медиите ги показват. В романа на Джордж Оруел "1984" има термин doublespeak и doublethink - способността да мислиш/изказваш две противоречащи си твърдения. Думите значат точно обратното.
И още един пример - както не вярва, че Русия се е намесила в изборите, за да му помогне, сега Тръмп е убеден, че Москва пък играе в полза на демократите за вота през ноември. Още doublespeak. Но по-малко think, дори и double. Особено за неговите поддръжници.
Това е светът на Доналд Тръмп и това, което е останало от Републиканската партия.