Идеята, че Доналд Тръмп е руски агент под прикритие, е страхотна за филм, но едва ли е базирана в реалността. Факт е обаче, че постоянно излизащите разкрития за връзки на хора, близки до него, и техните връзки с Москва по време на кампанията стават твърде притеснителни. Последните разкрития показаха, че неговият син Доналд Тръмп-младши е имал желание и готовност да се срещне с представители на руското правителство, за да получи информация срещу опонента на баща му Хилъри Клинтън.

 Дали руската адвокатка Наталия Веселницкая е действала от името на Кремъл няма особено значение. Според имейлите Тръмп-джуниър е бил с впечатлението, че тя е била такава и е действала от името на Кремъл. Имейлите ясно показват неговото намерение да търси и да получи компромати от чуждо правителство за нуждите на президентската кампания на баща му. "I love it!", пише в единия от мейлите той. И ако компроматите и ударите под кръста са част от една кампания, то получаването на каквато и да е помощ от чуждо правителство по време на кампанията е престъпление според американските закони.

На срещата в "Тръмп тауър" са присъствали и зетят на Тръмп Джаред Къшнър, и Пол Манафорт - бившият шеф на предизборния щаб на Тръмп, който напусна, след като стана ясно, че е консултирал срещу милион близки до Путин политически сили в Украйна. Манафорт е във фокуса на разследването на ФБР отдавна.

През 1960 година руснаците предлагат подобна помощ на Дж.Ф. Кенеди в кампанията му срещу Ричард Никсън, но от щаба му я отхвърлят. През 2000 година екипът на Ал Гор получава анонимна информация за кампанията на Джордж Буш-младши. Вместо да я приемат, те се обаждат на ФБР. Но не и Доналд Тръмп-джуниър. Той отива на срещата.

Намерение (intent) е един от елементите, който прокурорите търсят, за да преценят дали едно действие е престъпление или не. А в имейлите на Тръмп-джуниър то е ясно изразено в желанието му да ползва руска подкрепа в кампанията срещу Клинтън. Едва ли той ще бъде подведен под отговорност само за това, но новите разкрития слагат край на неколкомесечните твърдения на Белия дом и екипа на Тръмп, че никой от неговото обкръжение или близки негови хора не са имали контакти с руски представители. Неговият син и зет са участвали в координирането и провеждането на среща с човек, за когото са вярвали, че е част от руското правителство, за да получат информация и помощ срещу опонента на Тръмп Хилъри Клинтън. Говорителката на Белия дом Сара Хакъби-Сандърс може и да продължава да твърди, че не е имало координация и съглашателство с Кремъл (collusion), но все по-малко хора й вярват, след като също толкова убедително тя и останалите от екипа на Тръмп обясняваха месеци наред, че никой не се е срещал с руски представители. През последните месеци виждаме разкрития, които оборват всичко, което Тръмп и неговите хора казват. И както е казал народът - на лъжата краката са къси.

Едно не знаем все още - как ще свърши всичко това. Но обещава да бъде интересно.