В сряда официално стана ясно това, което в България се знае отдавна - има разлики между идентични продукти, продавани на българския и на европейския пазар. До този извод достигна проверката на Българската агенция за безопасност и храните.

Тя включваше изследване в три етапа на 31 еднакви стоки, закупени в България и от магазини в Германия и Австрия. Това са шоколадови изделия, млечни и месни продукти, безалкохолни напитки и сокове и детски храни, закупени от магазини на 3 големи вериги.

"Важно е да се знае, че сравнителното изследване беше направено на идентични продукти от идентични марки, които се продават под едно и също наименование както в България, така и в Централна и Западна Европа",  казва заместник-председателят на БАХБ д-р Любомир Кулински. Сравнявани са етикети, проверка на вкуса и мириса и физико-химично изследване на фактическите разлики в състава на идентичните продукти.

Разлики били открити и на трите етапа.

Разбира се, тази тема се върти от няколко месеца и предизвика възмутителни коментари в социалните мрежи и телевизионния ефир. Струва ми се обаче, че значително по-малко обществена енергия се хаби в сравняването на образованието, съдебната система, производителността на труда, здравеопазването и други много по-важни за държавата и живеещите в нея хора от това дали сокът е със 100% плодово съдържание или с 97%. Защото дори и по-различни, стоките са всъщност качествени и напълно безопасни за потребителите, признават от БАХБ. Но не можем да кажем същото за другите области, където разликата е далеч над 3%, а последиците могат да бъдат буквално смъртоносни.

Именно в тези сфери трябва да е фокусът на обществото, медиите и на всеки един. Как образованието в България се равнява по това в Германия и Австрия, какви са резултатите на съдебната система по света и у нас и дали българите в България работят толкова, колкото германците, австрийците, а и българите в чужбина. Защото това е истинското равенство. Другото има вкус на изветрял компот. По български стандарти.