Доналд Тръмп е в центъра на поне две разследвания. Едното от специален прокурор, назначен от неговия зам.-министър на правосъдието. Другото е срещу личния адвокат на Тръмп и се води от ФБР, чийто шеф Тръмп лично назначи. Вече един куп съветници и близки сътрудници на президента са или арестувани и с повдигнати обвинения, или с влезли присъди. Дори поверителната комуникация между него и адвоката му Майкъл Коен вече е ръцете на федералните агенти и засега съдът застава на тяхна страна и срещу адвокатите на Тръмп.

Хайде сега си представете, че е възможно българският министър на правосъдието или пък главният прокурор да разследва българския премиер и изведнъж неговите адвокати, шеф на щаба и сътрудници да бъдат разследвани, обвинени или с присъди. И за да не е толкова абстрактно, ето как изглежда с имена - Цецка Цачева или Сотир Цацаров да са  начело на някакво разследване срещу Бойко Борисов и шефът на неговата кампания да бъде с обвинения - това би бил Цветан Цветанов. Всъщност срещу него имаше 6, но всички те паднаха в съда. Абстрактното вече звучи абсурдно, нали?

Шефът на парламента Цвета Караянчева беше тази седмица на първото си посещение във Вашингтон и участва на правителствен форум на Световната банка. Темата - корупцията. Тя представи новия антикорупционен закон, приет в България. "С приетия закон се създава единен орган за борба с корупцията, повишава се ролята на обществото в борбата с корупцията, като се дава възможност на гражданите да отправят до органа сигнали за корупционни практики", обясни Караянчева пред делегатите от цял свят. Според нея хората активно трябва да подават сигнали за корупция на всяко ниво на държавната власт.

Но Караянчева пропусна да каже, че според новия закон антикорупционната комисия няма да разглежда анонимни сигнали, а подателите няма да се ползват със защита и дори могат да бъдат съдени за клевета, ако сигналът се окаже неверен. Ето така я разбират борбата с корупцията българските политици. И не само от ГЕРБ, макар че те са сега управляващи и отговорността е изцяло тяхна.

И докато няма нито един министър зад решетките, в София новата антикорупционна комисия реше да проведе първата си ПР акция, като зрелищно арестува кмета на район "Младост" Десислава Иванчева в София заради подозрения за подкуп. В продължение на над четири часа Иванчева стоя с белезници на кръстовището пред Спортната палата в София. Тя беше задържана заедно с още две жени във вторник следобед. Маскирани с качулки служители на МВР и новата антикорупционна комисия, претърсване на коли, описване на банкноти и задължителен парад на обвиняемите пред телевизионните камери. Това не е борба с корупцията, не е правосъдие. Това е евтин ПР - да го наричам цирк, означава да обидя артистите, които се занимават и обичат това изкуство. Тези драматични арести са станали практика в България. В повечето случаи обаче завършват тихомълком с оправдателни присъди.

Това продължава да бъде тъжното риалити на българската политико-мафиотска действителност. Много преди Америка да има своя риалити президент, ние си имахме риалити главен секретар на МВР, после кмет и след това няколко пъти премиер. И от време на време показват някой екшън като този с кмета на "Младост". Но си остава риалити. Кога ще гледаме епизод на "Law and order" с ефективни присъди - не е ясно.