Русия е посочена като заплаха за националната сигурност на България според доклад на българското правителство, който предизвика разгорещени спорове в парламента, където трябва да бъде приет. В него пише: "Действията на Русия са източник на регионална нестабилност и заплашват нашата основна цел за единна, свободна и мирна Европа." Отбелязва се засилването на военните способности на Русия в Балтийско и Черно море, както и в източната част на Средиземно море. Авторите на доклада са обезпокоени и от "опитите на чужди държави за формиране на обществено мнение чрез дезинформация, пропагандни кампании, медийна манипулация, използване на социалните мрежи за лансиране на подвеждаща информация, финансиране на партии и популистки организации, инициативи на популистки партийни лидери за манипулиране на групи избиратели и за предизвикване на объркване сред населението и др.".

Последната част се доказва и от нов анализ на Европейската служба за външно действие, която открила статии с руска пропаганда в пет български сайта, сред които най-известните са близките до депутата Делян Пеевски "Пик" и"Блиц" (още на страница 6).
Според БСП докладът за националната сигурност е "поредната неадекватност на правителството", а Станислав Стоилов от "Обединени патриоти" („Атака") го определи като "натовска глупост". Многократно в BG VOICE сме писали и показвали връзката между псевдопатриотите от „Атака" и сродните им формации, които сега са в коалиция с Москва, и данните за тяхното финансиране и подкрепа оттам. За БСП е ясно, че наследиха първата задача на предшествениците си от БКП да прокарват интересите на Кремъл в България и ако не могат да превърнат страната в руска република, то поне да защитават руските политически и финансови интереси. Все пак техният кандидат за президент спечели със стратегия, донесена лично от стратегия, разработена в Москва и предадена на лидера на социалистите Корнелия Нинова от руския шпионин Леонид Решетников, на когото САЩ са наложили санкции. Сред тактиките, препоръчани от Москва на българските социалисти, са разпространяване на фалшиви новини и манипулирани социологически проучвания. Разследване за руската намеса в българските избори обаче няма.

"Разбира се, че в доклада има за анексирането на Крим, за изострените отношения между ЕС, Русия, НАТО и за информационната война, която се води, а тя винаги е свързана и с предпоставките за много фалшиви новини", каза при обсъждането в парламента зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Той напомни за това, което се случи по време на изборите в САЩ, във Франция, за президентската кампания в България. "Знаете, че имаше много фалшиви новини, добре планирана кампания за дискредитирането на ЕС и едва ли не, че той е вреден за България и стратегическото партньорство със САЩ е вредно за ЕС", каза още Цветанов.

Не може да отречем, че такива остри заключения в доклада на правителството показват наличието на топки, а дебатите в парламента изкарват на светло кой къде е на хранилка. Въпросът е дали всичко това ще остане само на хартия, или ще последват реални действия, които ще направят опит да се блокира руското влияние и заплаха за България.