Стотици хиляди жени в Полша на протест заради нов законопроект, който напредва в техния парламент и който ще криминализира правенето на аборт. И ще го наказва със затвор - до 5 години за умишлено и до 3 години за неумишлено прекъсване на брeменността във всеки неин етап.

Изнасилена тийнейджърка ще е задължена да износи плода девет месеца и да роди детето. Ако прекъсне бременността, я очаква затвор. Максималната присъда, която може да получи пък изнасилвачът, ако го хванат, е 12 години, но 33% от присъдите за изнасилване в Полша са условни.

Според един политик момичето ще обикне това дете, щом почувства сърцето му да бие. Идилично? Не мисля, пише Янина Пекаж във "Вита Морена".

Странното е, че през 2016 година темата за абортите продължава да бъде все така актуална и разделяща обществото. Полша, разбира се, е силно католическа държава. Религиозното обучение е задължително в училище. Но темата остава все така гореща и в Америка. Тази пресечна точка на вярвания, морал, медицина и лайфстайл. И политика.

Темата за абортите се превърна в единствения смирен момент и по време на дебатите на кандидатите за вицепрезидент на САЩ във вторник. Преди това Майк Пенс и Тим Кейн се нападаха и прекъсваха. Но когато в края на словесния дуел водещата ги попита за вярата им, Пенс започна да говори именно за абортите - тема, която никой модератор на дебати не иска да повдига. "За мен свещеността на живота е дори преди нашето древно вярване в принципите на Бог, каза Пенс. - Това, което не мога да разбера, е как Хилъри Клинтън може да подкрепя процес като аборт в късен стадий (partial-birth abortion)." Той посочи, че вицето на Клинтън - Тим Кейн, е с други възгледи, но "аз не мога да приема в съвестта си партия, която подкрепя това".

Темата за аборта всъщност се оказва доста важна и деликатна в дебатите и през тази кампания. Тя носи рискове и за двата щаба. За консервативната партия е шанс да втвърди ядрото, особено след като не са убедени, че Тръмп наистина е противник на абортите. Но съществува опасност да настроят още повече независимите жени избиратели, които и сега отбягват Тръмп.

За щаба на Клинтън уловката се крие в това, че тя рядко говори както за вярата си, така и за позицията си за абортите, която през годините става все по-либерална.

Но това, което ми прави отново впечатление, е, че темата се дискутира от двама мъже. Законите, ограничаващи правото на жената сама да избира дали и кога да прави аборт, обикновено се приемат от щатски конгреси, където също преобладават мъже. В телевизионните предавания го коментират отново мъже. А това е решение, което нито един мъж никога няма да трябва да вземе за своето тяло. Чудя се дали това е една от последните зони, в които може да упражним изплъзващото ни се усещане за контрол над нежния пол. Или е просто "wedge issue", както го наричат политическите консултанти - проблем, която силно  разделя избирателите и така по-лесно те могат да бъдат манипулирани да гласуват за определен кандидат. Което и да е, смятам, че е крайно време тази тема отдавна да бъде оставена в миналото. Годината наистина е 2016-а, религията няма място при създаването на правилата и законите, защото те трябва да са еднакви за всички. А който е против абортите - да не прави. Но и това трябва да е въпрос на свободен избор. Както всичко друго. Не очаквайте обаче темата да бъде в центъра на президентската кампания в България. Няма да остане ред от магистрали, кой е с по-по-европейски ценности и най-големия хит - идеята на кандидата на БСП да се бори с т.нар. кемтрейлс.