Без топла вода, лоша храна, без лекарства и нечовешки условия. Това преживява 73 дни в гръцки затвор българинът Милан Димитров след като е обвинен, че е продавал части за производството на американски микрочипове и други високотехнологични елементи в Русия чрез българска фирма. Той е обявен за издирване от САЩ и арестуван в Серес.

Преди месец Апелативният съд в Солун одобри екстрадицията на 49-годишен български гражданин.

Милан отрича да има връзка с повдигнатите му обвинения. Българинът е категоричен, че е работил от юли 2018 г. в спорната българска фирма, а едва три години по-рано тя е осъществявала такъв тип износ.
„Нито съм собственик, нито съм управител на фирмата, нито отговарям за каквото и да било“, казва Милан.

Срещу българина е издадена международна заповед за арест от Федералния окръжен съд на Западния окръг в американския щат Тексас за износ на стоки без разрешение, заговор, пране на пари и за

измама на американските власти

Важно е да се отбележи, че обвиненията не са престъпления по смисъла на законите на България и на Европейския съюз.
Димитров заявява, че въпросните продукти, предмет на обвиненията срещу него, се намират в склад на компанията и не е извършен никакъв износ за Руската федерация, пише kritichno.bg.

Хронология по случая:

• Димитров е бил задържан в началото на декември 2022 г. от гръцката полиция в района на Серес на границата на излизане от Гърция. 73 дни Милан е в полицейски арести и затвора „Диавата“ в гр. Солун, където е държан при нечовешки условия, без отопление и топла вода, в невероятна мърсотия и антихигиенни условия, отвратителна храна, лишен от каквито и да е медицински грижи и задължителния за здравето му апарат, който помага на дишането му по време на сън.
• На 15 февруари е освободен под гаранция и подписка.
• На 29 март е насрочено следващото заседание на съда, на което е поискано от него да потвърди със съответните компетентни лица наличието на части за производство на чипове в склада на фирмата МТИГ ЕООД, които той е предоставил. След като е била предоставена съответната експертиза от вещи лица към Софийски градски съд на гръцките власти пред Апелативния съд в град Солун, делото е отложено за пореден път по желание на американската страна за 7 юни т.г.
• На 7 юни американската страна отново иска отлагане на делото.
• Тогава американците получават покана през солунската прокуратура да посетят офиса на фирмата в София, за да проверят наличността на въпросните компоненти за производство на чипове в присъствието на нотариус, свидетели и адвокати. В определения ден за посещение на американците и при събралите се нотариус, свидетели и адвокати на 21 юни, ТЕ НЕ ИДВАТ! Изготвен е съответният констативен протокол и нотариален опис на въпросните части със серийните им номера, както и снимков материал.
• На 29 юни следва отново заседание на Солунския Апелативен съд на което е одобрена молбата за екстрадиция на 49 годишния Милан Димитров за САЩ.

Последен шанс – през септември съдът в Атина решава съдбата му

И до днес сериозни юристи са категорични, че не разбират двойствеността на обвиненията към българина, защото това не са престъпления, които да са наказуеми на територията на ЕС. Престъпленията, в които е обвинен българинът не се водят, като такива нито в България, нито в ЕС.

Освен всичко, Димитров няма как да е нарушил ембарго от страна на ЕС и ООН, защото нито е изнасял такива елементи, за което е обвинен, нито е имало такова нарушение, защото времето, в което Милан е обвиняван в мнимото престъпление, е за периода 2015 – 2018 г., когато не е съществувала въобще забрана за износ от страна на ЕС за Русия на въпросните компоненти за производство на чипове.

Подадена е жалба от страна на защитата на Димитров към последната възможна съдебна инстанция – Върховния съд в Атина.
Заседанието е определено да се състои на 1 септември тази година. Ако тя бъде отхвърлена, Милан ще бъде екстрадиран за САЩ. Там го грози присъда от 80 години. Ако тя бъде издадена, българинът никога няма да се завърне в родината си и ще умре в САЩ.

Близки на жертвата не вярват, че ще има справедливост, тъй като майката на Милан е от руски произход.

Баща му също е обвинен – били получили $1 млн.

Българинът е обвинен в пране на пари, заговор, в нарушения на правилата за контрол върху износа и в подаване на невярна информация към американските власти.

„За всяко от четирите обвинения до 20 години затвор – общо 80 години“, каза Милан Димитров.

Той и баща му Димитър Димитров са обвинени, че са се сдобили с устойчиви на радиация чипове от компания в Тексас и са ги изпратили в Русия. Това е в нарушение на санкционните режими заради руската военна агресия в Украйна.

„Те казват, че нашата фирма е получила над 1 млн. долара, за да закупи въпросните машини и ги е изнесла в Русия. Тези машини струват 53,605 долара“, обясни Милан Димитров.

Американските прокурори твърдят, че чиповете rad-hard са били доставени от компания в Тексас, но изпратени до Русия чрез фирма в България, за да се избегне експортното законодателство на САЩ. Въпросните пластини обаче се намират в малка семейна лаборатория в София, разказа пред bTV братът на задържания.

„Това са полупроводникови пластини. Имат серийни номера, имаме експертиза от вещи лица – четири пъти доказваме, че пластините са тук. Купихме шест бройки, платихме около 600,000 долара“, каза Александър Димитров.
По думите му, чиповете се използват и за перални машини, и за смартфони.

Димитров: Настоявам за справедливост

„Настоявам за справедливост – България да се свърже с американските власти и да ги попита що за безобразия са това“, заяви Милан Димитров.

По случая е обвинен и руският бизнесмен Илиас Сабиров. Американските власти твърдят, че Сабиров е получил закалените чипове.

Прокурорите в Тексас твърдят, че чиповете са специално направени, за да са устойчиви на радиация и екстремни температури и че са критично важни компоненти в производството на ракети и военни сателити. Българите отричат това.

„Това е един холивудски сценарий. Ние сме търгували с Русия и сме много удобен елемент, защото от нашата фирма нищо не зависи“, каза Александър Димитров.

По делото за екстрадиция от Министерството на външните работи ни отговориха: „Преценката за обявяване на лице за международно издирване, както и за наличието на данни за извършено престъпление, обосноваващо международното издирване на лицето, са изцяло от компетентност на органите на съответната държава, в случая на САЩ. Съдът в Гърция към момента е единствено компетентен да се произнесе по съществото на молбата за екстрадиция на Милан Димитров.“