Изкуствен подсладител, използван в диетичната кока-кола, ще бъде обявен за потенциално канцерогенен, се твърди в доклад. 

Аспартамът ще бъде официално посочен като „възможно канцерогенен за хората“ в прекласификацията на Световната здравна организация, твърдят запознати. 

Веществото, ковто навлиза на пазара през 80-те години на миналия век, обвикновено се добавя към дъвките Extra на Mars и някои напитки Snapple. Ходът ще бъде направен следващия месец след преглед от Международната агенция за изследване на рака (IARC) на СЗО, казаха източници на Ройтерс.

Решението на IARC има за цел да оцени дали нещо е потенциална опасност или не въз основа на всички публикувани доказателства. Не се взема предвид колко от даден продукт човек може безопасно да консумира.

От 1981 г. Организацията по храните и земеделието по хранителните добавки (JECFA) твърси, че аспартамът е безопасен за консумация в рамките на приетите дневни граници. Например, възрастен с тегло 60 кг би трябвало да изпие между 12 и 36 кутии диетична газирана вода - в зависимост от количеството аспартам в напитката - всеки ден, за да бъде изложен на риск. 

Докладите предполагат, че Световната здравна организация може да обяви аспартама за „възможно канцерогенен за хората“, което означава, че увеличава риска от развитие на рак.

Аспартамът е изкуствен подсладител, разработен за първи път през 60-те години и е

приблизително 200 пъти по-сладък от захарта.

Това означава, че е необходимо много по-малко количество от захарта, за да се постигне същия сладък резултат, което прави продуктите, които я съдържат, с по-малко общи калории. 

За разлика от захарта, той също не повишава нивата на кръвната захар и по този начин може да се използва като алтернативен подсладител за диабетици.

Химически се състои от три вещества: аспарагинова киселина (40 процента), фенилаланин (50 процента) и метанол (10 процента).

Аспартамът се свързва с редица общи медицински проблеми, включително главоболие, световъртеж и стомашни неразположения. 

Но има по-широки опасения за здравето от години, включително, че той причиняват рак, променя биома на червата, причинява депресия и парадоксално дори допринася за затлъстяването, като повишават апетита на хората. Здравните и хранителните регулатори обаче многократно са го обявявали за безопасен за употреба. 

Има едно изключение, което е за хора с фенилкетонурия, рядко наследствено заболяване. Те не могат да преработват фенилаланин, аминокиселина, която е един от градивните елементи на аспартама. Ако хората с фенилкетонурия консумират фенилаланин, той може да се натрупа в кръвта им, като в крайна сметка увреди жизненоважните им органи. 

Поради тази причина аспартамът трябва да бъде посочен като съставка на продуктите, които го съдържат. Само около един на 10 000 души има това заболяване.