През есента на 2020 г. Джон Уишман е диагностициран с най-смъртоносната форма на рак на мозъка - глиобластом.
Две години и половина по-късно той все още пътува и се радва на живота - рядкост за рак със средна преживяемост от едва 12 до 18 месеца.
61-годишният Уишман от Бъфало, Ню Йорк, дължи това на експериментална ваксина, която е създадена, за да забави развитието на тумора.
Ваксината, наречена SurVaxM, е насочена срещу протеин, открит в туморите, наречен survivin, наречен така заради ролята му да поддържа раковите клетки. А ако се отървем от survivin, раковите клетки ще умрат, пише NBCNews.
Звучи като далечна мечта: ваксина, която може да забави развитието на глиобластома - един от най-смъртоносните и устойчиви на лечение ракови заболявания.
Според Том Халкин, говорител на Националното дружество за мозъчни тумори, група с нестопанска цел, миналата година в САЩ са били диагностицирани повече от 14 000 души.
Глиобластомът представлява почти половината от всички злокачествени мозъчни тумори. Заболяването е опустошително за пациентите и семействата им.
Уишман получава ваксината чрез програма за разширен достъп - , която позволява на тежко болни пациенти да получат достъп до експериментални лекарства. Дъщеря му Лидия е медицинска сестра в Центъра за комплексни изследвания на рака "Розуел Парк", където изследователите проучват лекарството.
В ранно клинично изпитване е установено, че SurVaxM удължава времето за оцеляване на хора, диагностицирани с рак на мозъка, средно до 26 месеца. Сега производителят на лекарството - базираната в Ню Йорк компания MimiVax, включва пациенти в по-голямо проучване с надеждата да потвърди резултатите. Програмата за разширен достъп вече не е достъпна.
В новото изпитване ще бъдат включени до 270 пациенти. Очаква се то да се проведе на повече от 10 места в САЩ и Китай и ще сравни инжекцията с пациенти, които получават стандартни грижи.
Защо глиобластомът се лекува толкова трудно?
Глиобластомите са агресивни ракови заболявания: Те растат бързо и обикновено са навлезли в други части на главния и гръбначния мозък, докато човек бъде диагностициран.
Хирургичното отстраняване на целия тумор е почти невъзможно.
"Той е като пипала на октопод, които достигат до други части на мозъка", казва Хонган Куи, доцент по химично и биомолекулярно инженерство в Училището по инженерство "Джон Хопкинс Уайтинг".
Лечението обикновено включва операция, химиотерапия и облъчване, казва Куи. Но ако не се елиминира всяка ракова клетка, туморът често се връща, което се нарича рецидив.
SurVaxM действа, като обучава имунната система да се насочва към раковите клетки и да ги атакува, така че ако те се върнат, организмът да ги отстрани, предотвратявайки растежа на нов тумор, каза Майкъл Сиезилски, главен изпълнителен директор на MimiVax.
Подходът е "обещаващ", казва Куи. "Това може да донесе надежда на хората, които са засегнати от GBM."
Участниците в изпитването първо ще бъдат оперирани, за да се отстрани възможно най-голяма част от тумора, след което ще бъдат облъчени и подложени на химиотерапия с лекарство, наречено темозоломид, каза д-р Робърт Фенстърмейкър, председател на отделението по неврохирургия в Комплексния раков център Розуел Парк и един от създателите на SurVaxM.
"Обикновено има прекъсване от около месец, докато радиацията все още действа, и именно през тази фаза искаме да започнем ваксинацията, защото тогава имунната система е подмладена", споделя той.
SurVaxM не е първият опит за създаване на ваксина, която да забави повторната поява на глиобластома. Други противоракови ваксини са насочени към сурвивина, но нито една от тях досега не е достигнала до среден и късен етап на клинични изпитвания.
Д-р Аликс Портър, невроонколог в клиниката "Майо" във Финикс, казва, че подходът е различен от този, който е бил опитван в миналото.
Според Портър вярването е, че антителата, генерирани от ваксината, ще могат да достигнат до мозъка.
Високите нива на смъртност при глиобластома "дават основание на хората да натискат ръба и да търсят нови лечения, като ни позволяват наистина да увеличим до максимум областите, в които имунотерапията може да бъде от полза", казва Портър, който не участва в проучването SurVaxM.
Засега лекарството изглежда безопасно. Известните странични ефекти от ваксината включват повишена температура, сърбеж, зачервяване и мускулни болки.