Всяка година по това време американският президент е длъжен по конституция да събере двете камари на Конгреса и да произнесе Реч за състоянието на съюза (State of the Union address). Тази година тази му реч даде началото на голямата предизборна кампания за президентските избори през ноември. Въпреки че републиканците все още не са избрали техния кандидат (още за тях - на стр. 9), словото на Обама звучеше като отговор на много от упреците срещу него, които опонентите му вдясно изнасят срещу него, и критика към Конгреса. Но речта повдигна и много сериозен въпрос - за това кое е честно и кое не, особено когато става въпрос за размера на данъците, които различните социални групи плащат. Барак Обама посочи секретарката на милиардера Уорън Бъфет, която плаща по-висок процент данъци от шефа си. Тя пък беше специален гост в залата и слушаше речта на президента, седнала до съпругата му Мишел. Обама обяви, че ще предложи промяна в данъчните закони, така че всеки, който прави над 1 милион долара годишно, да плаща поне 30% налог. В момента много от хората с такива доходи плащат 2 пъти по-нисък процент данъци. По-рано във вторник републиканският кандидат-президент Мит Ромни показа данъчните си декларации, от които стана ясно, че е платил 13,9% данък върху дохода си от 42,5 млн. долара за последните две години. Барак Обама поиска и всички компании, които изпращат работни места в чужбина, да плащат данък, а тези, които наемат служители тук, да имат по-нисък налог.
Президентът няколко пъти предизвика контролирания от републиканците Конгрес и се закани, че на всяко тяхно препречване на реформите ще бъде отговорено с ясно действие. Той използва доста директен и почти заповеднически език - „изпратете тези реформи на бюрото ми за подпис", „финансирайте това", „направете онова". Някои от конгресмените, особено от републиканците, изглеждаха леко смутени от директния език на президента и бързо напуснаха залата след края на речта му.
Барак Обама поиска по-добро образование и настоя всеки щат да задължи децата да завършват средно образование. Той за пореден път притисна Конгреса да приеме подкрепяната от него имиграционна реформа.
„Нека да припомня, че стотици хиляди талантливи, здраво работещи студенти в тази държава имат друг проблем - фактът, че не са все още американски граждани. Много от тях са били доведени тук като малки деца, те са американци, откъдето и да го погледнеш, но всеки ден живеят със страха от депортация", каза президентът. Той обясни и за хилядите студенти, които идват и получават американско образование тук, но са принудени да се върнат по родните си места, където създават нови продукти и работни места. „Това няма никакъв смисъл", каза Обама. „Противниците на действие нямат никакви извинения. Ние трябва да работим върху тотална имиграционна реформа веднага. Но ако изборната година попречи на Конгреса да предприеме нужните действия, нека поне се съгласим да спрем депортациите на млади хора, които искат да работят в нашите лаборатории, да стартират нови бизнеси или да защитават тази държава. Изпратете ми закон, който им дава шанс да получат гражданство. Ще го подпиша веднага." Президентът очевидно имаше предвид блокирания от републиканците DREAM Act, който ще даде възможност на студенти с образование или на военни, които са били доведени в САЩ като малки от нелегалните си родители, да получат зелена карта и гражданство. Шансовете това да стане обаче изглеждат минимални в тази гореща политическа година.