Сн.: Джон Мур/Гети
Победителят взима всичко. Така двете кампании описваха вторият дебат между Барак Обама и Мит Ромни във вторник вечер. Сегашният президент се представи изключително слабо на първия диспут и това съживи кампанията на опонента му. Дотогава всички проучвания даваха сравнително добра преднина на Барак Обама - и в национален мащаб, и в оспорваните щати - като Охайо, Вирджиния, Колорадо, Флорида. Първият дебат обаче рязко обърна тази настройка - сегашният президент изглеждаше неангажиран, отегчен - все едно го нямаше, и Мит Ромни се представи много добре пред аудитория от над 60 милиона души, много от които за първи път обръщаха внимание на надпреварата за Белия дом. Това даде нова енергия в кампанията на републиканеца. Ето защо задачата на президента снощи беше да спре този възходящ ход на Ромни и да ентусиазира базата на демократите. Барак Обама се опита да определи Мит Ромни като крайнодесен кандидат, чиито идеи са далеч от средната класа. „Губернаторът Ромни казва, че има план в 5 точки. Той няма такъв план. Има план само с една точка. И тази точка е да осигури на хората на върха да играят по различни правила", каза президентът. Той припомни и тайния запис, в който Ромни казва, че хората, които гласуват за Обама, са 47 процента и зависят от социални помощи и програми.
Републиканецът опита да се защити. „Аз мисля, че кампанията на президента се опитва да ме характеризира като съвсем различен човек от това, което съм. Аз се интересувам от 100% от американския народ. Аз искам 100% от американците да имат светло и успешно бъдеще", каза Мит Ромни.
В 90-минутен словесен спаринг двамата отговаряха на въпроси на избиратели, които все още не са решили за кого ще гласуват, основно по теми от вътрешната политика и най-вече свързани с работни места, данъци и данъчни облекчения, енергийна независимост.
Мит Ромни отново нападна Барак Обама, че за 4 години не е създал нови работни места, а безработицата е толкова висока, колкото когато той встъпи в длъжност.
Президентът му отвърна, че той иска
да върне провалените икономически политики на републиканците
които доведоха Съединените щати до тази огромна криза. Според него данъчният план на Ромни ще увеличи данъците за средната класа, като същевременно ще намали тези за най-богатия 1% от населението и ще доведе до увеличаване на дефицита. Ромни отново отказа да даде специфични подробности как ще намали данъците с 5 трилиона долара и как това няма да доведе до допълнителен дефицит. „Математиката нещо не излиза", отвърна му президентът.
Двамата прекараха доста от времето си в нападки и обвинения. Целта и на двамата беше да ентусиазират основно твърдите избирателите в техния ъгъл. Тези нападки не играят много добре в групата на гласоподавателите, които все още не са решили за кого да пуснат бюлетина. Но и двете кампании искаха да влеят още енергия в базата си, особено демократите, на които този сезон им липсва пламъкът отпреди 4 години.
В първите проучвания след дебата зрителите определят Барак Обама като победител с 46 срещу 39% за Мит Ромни (данните са на CNN). Но в категориите, свързани с икономиката, избирателите смятат, че републиканецът се е представил по-добре.
Три седмици преди изборите двете кампании фокусират посланията си изключително внимателно и ги базират именно на тези проучвания, а до 6 ноември ще бъдат похарчени рекордните 6 милиарда долара.