Два новооткрити скелета, открити в Помпей, разкриват, че най-известното вулканично изригване на древния свят е предизвикало и мощно земетресение. 

Италианското министерство на културата показа във вторник скелетите на двама мъже, и двамата вероятно на около 50 години, загинали при трус, предизвикан от катаклизмичното вулканично изригване на Везувий през 79 г. сл. Хр.

Телата са открити покрити със зидария от срутена стена - по-нататъшното изследване показа, че са били убити от удара, костите им са смачкани.

„Съвременните техники за разкопки ни помагат да разберем по-добре ада, който напълно е унищожил град Помпей за два дни, убивайки много от жителите му“, каза Габриел Зухтригел, немски археолог и директор на Археологическия парк Помпей. 

Изригването продължава повече от 24 часа.

Гореща пепел и лава се спускат по стените на вулкан като лавина, движеща се с повече от 80 км в час и унищожава почти всичко по пътя си.

Трусът от вулкана бил толкова силен, че са намерени парчета пепел между костите на телата на двамата мъже. Но новите проучвания показват, че двамата вероятно са били част от много хора в района, загинали от опустошителни земетресения, които ударили заедно с изригването на Везувий.

Зухтригел и други археолози пишат в онлайн списание „Park Archeological of Pompeii“, че е трябвало да премахват пласт след слой лапили, малки фрагменти от пепел и вулканичен материал, за да намерят телата.

Екипът, който разкопава Insula dei Casti Amanti или Къщата на целомъдрените любовници, също откри осем римски контейнера, амфори, облегнати на кладенец, точно където са били оставени преди близо 2000 години.

Помпей, на около 20 км югоизточно от съвременния Неапол, е бил дом на около 13 000 души. 

Както този погребан град, така и съседният Херкулан са били морски курорти, предпочитани от богатите римляни.

Там, където са намерени скелетите на двамата мъже, обаче не било голям дворец, а обикновена сграда, подложена на ремонт, дни след предишно земетресение в период, известен с интензивна сеизмична активност.

„Тази къща не била особено луксозна, била по-скоро работно място с много предмети като амфори, тенджери, а мъжете работели с вар“, обяснява Зухтригел. „Имаше амфори с вода, използвани за измазване на стените. Виждаме град тук в трансформация, който се опитваше да се възстанови, но след това с изригването всичко е смазано само за два дни.“

Двата скелета са открити на острова на Касти Аманти, под стена, която се срутила, преди районът да бъде покрит с вулканична пепел. 

Археолозите на AFP изчисляват, че голяма част от сградите и телата, обгърнати от пепелта на Везувий през 79 г. сл. н. е., все още са погребани под пластовете лава и не са открити.

Мястото на Помпей било преоткрито през 16-ти век и оттогава се е превърнало в основна туристическа атракция.

По-рано тази година разкошна къща в Помпей беше открита след 20 години реставрация. През 2020 г. археолог откри римския еквивалент на заведение за бързо хранене: термополиум с фрески или щанд за топли напитки, който би обслужвал богати туристи.