Тити Папазов (третият вдясно) не пести чупки в кръста пред новия си господар Валентин Златев
Още в първия работен ден на януари се случи нещо, което ще промени облика на българския баскетбол през следващите няколко години. Компанията „Лукойл България" - дългогодишен спонсор на 14-кратния шампион на България „Лукойл Академик", вече ще инвестира средства в друг клуб. Новият проект на петролната компания се казва „Левски Лукойл", след като тя подкрепи клуба „Левски 2014" с президент Константин Папазов. „Лукойл Академик" съществува в досегашния си вид 17 години и беше лицето на България пред баскетболна Европа. В началото отборът беше абсолютен властелин на паркета, защото привличаше чуждестранни играчи от много висока класа, но през последните години трансферите не бяха толкова бляскави. За родната сцена това беше достатъчно, защото в тима личаха някои от най-силните български състезатели, но европейските победи рязко намаляха.
„Левски 2014" бе създаден от Папазов веднага след кризата с КТБ и прекъсването на спонсорството на свързаната с нея „Велдер груп" на баскетболния „Левски", който през 2014 г. спечели три трофея. На следващата година Тити създаде напълно нов отбор, който остана единственият столичен представител в елитното мъжко първенство, но през следващите два сезона той креташе на ръба на оцеляването. Междувременно оригиналният „Левски", на който и в момента президент е Юлия Боянова, продължи да работи, но само с подрастващи.
Един от аргументите на Златев за рокадата е, че въпреки огромните си успехи „Лукойл Академик" така и не разшири фенската си база. Това беше разбираемо предвид малкия капацитет на залата в Правец, където „студентите" домакинстват. Новият отбор, от друга страна, ще ползва зала „Универсиада", която е собственост на „Велдер груп" и на която Константин Папазов е изп. директор. Нещо повече, съоръжението ще прибави името на „Лукойл" към своето. Не е изключено Валентин Златев да реновира напълно съоръжението, а защо не и да го придобие. Съвсем не е гарантирано, че „Универсиада" ще е пълна на домакинствата на „Левски Лукойл", защото има съмнения, че всички „сини" привърженици, които са предимно футболни фенове, ще припознаят новия отбор. Някои вече го направиха с декларации, но други намират сходство със случилото се с футболния ЦСКА, който се раздели на два отбора. Идентичното е, че и двата оригинални отбора (ЦСКА 1948 и БК „Левски") кретат, като единият е в трета футболна лига, а другият въобще няма мъжки отбор. „Червените" фенове масово припознаха новия отбор, така че нищо не пречи това да стане и с привържениците на „Левски".
Отборът, базиран в Правец, вече ще се казва само „Академик" и в него ще играят перспективни български играчи, част от които младежки национали. Треньор на тима е Георги Давидов, а младите ще имат възможността да работят и с един от най-големите специалисти в българския баскетбол - Петко Маринов. В „Левски Лукойл" основата засега също е изградена от български играчи, но най-добрите. На този етап съставът е от десет родни състезатели и само двама чужденци - конфигурация, която бе невъзможно да се види в „Лукойл Академик".
Една от най-големите критики към проекта „Левски Лукойл" е, че се прави по средата на сезона, което пренарежда силите в първенството и предизвика недоволството на някои от ръководителите на клубове. Но ако беше изчакан краят на шампионата, пробивът в европейските клубни турнири трябваше да се отложи поне с година и половина. Само времето ще покаже дали решението е добро в дългосрочен план. Но едно е ясно - в българския баскетбол се роди нов хегемон.