Нов вариант на COVID-19 е отговорен за голяма част от новозаразените в Съединените щати: EG.5.

На национално ниво той причинява около 17% от новите случаи в страната, в сравнение с 16% за следващия най-разпространен щам, XBB.1.16, показват последните оценки на Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ.

Вариантът представлява още една допълнителна промяна на вируса, но не е голям еволюционен скок като оригиналния щам Omicron. В сравнение със своя родител XBB.1.9.2, той има една допълнителна мутация към своя шип, на позиция 465. Тя се е появявала и в други варианти на коронавируса досега.

EG.5 също вече има своя собствена мутация, EG.5.1. Този вариант също се разпространява бързо. 

Д-р Дейвид Хо тества тези варианти в своята лаборатория в Колумбийския университет, за да види колко резистентни са станали към антителата, които вече сме изградили срещу коронавируса. 

„И двете са само малко по-устойчиви на неутрализиращи антитела в серума на заразени и ваксинирани хора“, каза Хо, професор по микробиология и имунология пред CNN.

Клинично, обясни той,

тези варианти не изглежда да причиняват различни или по-тежки симптоми

от вирусите, които минаха преди тях. 

Извън САЩ, EG.5 се разпространява бързо в Ирландия, Франция, Обединеното кралство, Япония и Китай. Световната здравна организация повиши статуса си в сряда от вариант под наблюдение до вариант, представляващ интерес, ход, който сигнализира, че агенцията смята, че трябва да бъде проследен и проучен допълнително.

Вариантът стана най-разпространеният в САЩ, докато новите случаите, посещенията в спешните отделения и хоспитализациите се увеличават.

Епидемиолозите обаче смятат, че човешкото поведение е двигателят за този ръст. Те посочват фактори като рекордните горещини, които карат повече хора да влизат на закрито за климатици, което помага за разпространението на вируса.

Пътуванията през лятото карат хората да излизат извън нормалните им социални кръгове, което също помага за заразяване.

Все пак има причини да се надяваме, че тази вълна няма да е толкова лоша, казва д-р Ан Хан, постдокторант в отдела по епидемиология на микробните заболявания в Училището по обществено здраве на Йейл.

„Започваме от много ниска базова линия в комбинация с висок популационен имунитет, което би говорило срещу голям скок в скоро време. Но какво ще правят тези нови варианти през зимата, остава да видим“, каза тя.