сн. архив на BG VOICE

Катя Илиева

Българският министър на здравеопазването Петър Москов е спазарил сделка с ваксини в турското посолство лично с посланика на страната Сюлейман Гьокче - същия, при когото се укриваше Лютви Местан, когато го свалиха от лидерското място в ДПС. Това става ясно от документи, които журналистката Валя Ахчиева от БНТ разпространи тези дни. От тях се разбира, че на 7 май т.г. представители на здравното министерство са отишли в турското посолство и са приели предложението на турския посланик Гьокче да предоставят на България ваксините „Еувакс" и „Пентаксим", а срещу това да получат 4.2 млн. БЦЖ ваксини. За пръв път се разбира също така, че Турция сама е направила изчисления на цените и кой какво трябва да даде по сделката, а българската страна се е съгласила.

От писмо на Петър Москов до Гьокче от 11 май става ясно, че здравният министър дори е определил трима души от ведомството, които да договорят подробностите около бартера. Това са д-р Адам Персенски, д-р Елвира Фотева и Катя Ивкова. Няколко дни по-късно, на 19 май, Москов пише на шефа на държавната фирма „Бул био" Любомир Димитров да се произведат спешно 4.2 млн. ваксини БЦЖ. Любопитното е, че в писмото и думичка не се споменава, че ваксините са за Турция. Напротив, там се посочва, че заради повишената заболеваемост и нужда от профилактика ваксините трябва да бъдат произведени за нуждите на България.

Следва още по-голяма въпросителна. Едва на 28 май Министерският съвет приема постановление, с което се дава зелена светлина за сделката с Турция. Това означава, че Петър Москов е договорил бартера с Турция, преди правителството да вземе решение за това. Валя Ахчиева разкри още скандални подробности около ваксините.

 

Г-жо Ахчиева, ако такава сделка се сключва в турското посолство, това може ли да се счита за национално предателство?

  • Този въпрос трябва да се зададе от трибуната на Народното събрание. Има и нещо друго - тук разбираме, че министър Москов прави контактни групи. Тоест оторизира хора за преговори с турската страна. Това се случва между 7 и 11 май. И забележете, че решението на МС, с което се дава зелена светлина на сделката, е чак на 28 май. Това означава, че още преди правителството да приеме постановлението за сключване на бартера, министър Петър Москов вече го е направил сам, преди българското правителство да му е възложил тази задача.

Имаме усещането, че скандалите около сделката с ваксините не свършват.

  • Има и още странни обстоятелства. Изнесените близо 5 млн. дози, които България и „Бул био" даде на Турция, всъщност се равняват на 1/10 част от всички заявени от фирма „Интервакс" ваксини, нужни за целия свят. Тоест „Интервакс " казва, че за целия свят са нужни 2 млн. ампули БЦЖ ваксини. А България изнася 250 хиляди ампули само за Турция. Значи 1/10 от нуждите за целия свят България изнася за Турция. Така излиза, че всяко десето дете в света е турчин. Странен факт, който би следвало прокуратурата да изследва и да даде отговор и на него.

Петър Москов публично нарече хиени и мръсници всички, които разкриха тази история. Но ето, че историята има скандално продължение. Зам.-министър Адам Персенски наскоро опроверга факти от Ваше разследване, като каза че 1 млн. голи ваксини „Тетадиф" не са били произведени нелегално във фабриката на „Бул био" в база „Люлин", а в централата на фирмата, където това е позволено. Това така ли е?

  • Това ще бъде поредният факт, който ще бъде опроверган. След неговото изявление, което възприемам като опровержение на нашето разследване по БНТ, ИАЛ е направила веднага проверка на машините, които пълнят и заваряват ампулите „Тетадиф". Целта е да се види в паметта на машините наистина ли те са легално произведени от машините в централата, или са незаконно направени в складовата база, както твърдят хора от „Бул био". Нещо повече, те казват, че са били пресирани да работят на 2 и на 3 смени, за да могат бързо да изпълнят поръчката за Турция.

Имаме ли яснота около въпросната проверка?

  • От източници от „Бул био", запознати с проверката на ИАЛ, научих, че е установено пълно несъответствие между документацията за производството на тези 1 млн. ампули „Тетадиф" и техническите възможности на машината. Тази система се нарича Система за пълнене и заваряване на ампули с производител „Бош ". Говоря за машината, която е в централната сграда на „Бул био" на бул. „Янко Сакъзов". Има и нова машина, инсталирана в складовата база в „Люлин" в кв. „Суходол", която не би трябвало да работи, защото ИАЛ не е дала разрешение за експлоатацията й. По технически данни машината „Бош " може да пълни до 120 броя ампули в минута. Ако погледнем един ден от края на февруари примерно, когато по документация отговорните длъжностни лица са записали, че тази машина е работила от 7:45 ч. до 20:20 ч., това са 12 часа и пет минути. След необходимите изчисления излиза, че 87 хиляди ампули тя може да направи за това работно време.

А какво е отразено в документацията?

  • За този ден в документацията пише, че са направени 237,534 броя ампули. Това е невъзможно, защото капацитетът на машината не го позволява. Това е три пъти повече от възможностите на апаратурата. Вижда се от документите, че машината многократно е работила над капацитета си. В един ден на май, когато е била монтирана новата машина на „Бош", те обясняват, че част от старата машина е била преместена в складовата база в „Люлин", за да оправдаят производството на тези ампули. Излиза, че една и съща машина е работила на две места едновременно - и в София, и в кв. „Суходол", което също е невъзможно.

Това не може ли да се види от паметта на машината?

  • Това е другият много любопитен момент. Проверяващите са искали да проверят и този много съществен факт. Но се оказва, че сегашният нов управител на „Бул био" е отговорил на проверяващите, че машината няма памет.

Как така?

  • Оказва се, че преди две години, когато е поръчана машината, от фирмата „Бош " предлагат опция на клиентите си дали да е с памет или не. От „Бул био" заявили, че не искат да им бъде инсталирана памет. Така днес те се оправдават, че не може да се види колко милиона ампули са направени. Тук веднага възниква въпросът как така една държавна фирма, която произвежда ваксини и лекарства, си е купила машини без памет. В българския закон се казва, че страната директно прилага европейското ръководство за добра производствена практика, в която да има проследяемост на всички произведени лекарства. Това означава, че трябва да има памет на машините. Трябва да се знае всяка партида ваксини къде е направена, в колко часа и т.н.

Така излиза, че не са спазени нито българския, нито европейския закон.

  • Да, в случая е нарушен законът. Отидох в Агенцията за обществени поръчки, за да проверя кой е възложител на поръчката. Дори разговарях с представителя на „Бош", който е доставил машината. Това е управителят на фирмата „Ивека" Иван Иванов, който ми каза, че преди две години е била поръчана тази машина и че от „Бул био" казали тя да бъде без памет.

А какво ви отговориха от Агенцията за обществени поръчки?

Там не са открили нищо - нито здравното министерство, нито „Бул био" са възлагали обществена поръчка. Няма нищо за фирмата „Ивека", нито пък за „Бош - България" или „Бош - Германия". А Иван Иванов твърди , че поръчката е на „Бош - Германия". Така сега възниква нов въпрос: Имало ли е изобщо обществена поръчка за машините и кой е възложител? След всеки нов отговор по темата възникват куп нови въпроси. Виждате, че става дума за разследване безкрай.