Нова ваксина, която е в начален етап на клинични изпитвания, може да помогне на жени с рак на гърдата - заболяване, от което страда една на всеки осем жени в САЩ.
Това се твърди от Центровете за контрол и превенция на заболяванията в страната.
Ваксината, която все още не е наречена така, е насочена срещу тройно негативния рак на гърдата - най-агресивната и смъртоносна форма на рак на гърдата.
Първото клинично изпитване на ваксината, чиито резултати бяха публикувани миналата седмица, установи, че ваксината не предизвиква значителни странични ефекти и постига добър имунен отговор при 75% от пациентите в изпитването.
Според базираната в Калифорния компания Anixa Biosciences, Inc., която разработва ваксината, изпитването във фаза 1 се състои от 16 жени, които са получили три ваксинации, прилагани веднъж на всеки две седмици.
Изпитването е проведено в Кливландската клиника и е подкрепено с безвъзмездна помощ от Министерството на отбраната на САЩ.
"Тази ваксина има за цел да насочи имунната система към унищожаване на раковите клетки на TNBC чрез механизъм, който никога досега не е бил използван за разработване на ваксини срещу рак", казва д-р Амит Кумар, председател и главен изпълнителен директор на Anixa Biosciences, в изявление, в което обявява резултатите от изпитването. "Очакваме с нетърпение да проучим допълнителните данни, тъй като изпитването продължава и сме в етап на планиране на проучванията на фаза 2 от 3 на тази ваксина.
Понастоящем ваксината се разработва за спиране на повторната поява на рака при пациенти, които вече са лекувани от тройно негативен рак на гърдата, твърди Кумар. Той заяви, че следващият етап от изследванията ще се съсредоточи върху използването на ваксината за предотвратяване на появата на тройно негативен рак на гърдата.
Главният медицински кореспондент на ABC News д-р Дженифър Аштън, която не е участвала в изследването, заяви, че макар ваксината да е обещаващо постижение в областта на изследванията на рака на гърдата, ще минат години, преди тя да бъде достъпна за широката общественост.
"Тя би могла да започне да се предлага след около пет години", казва Аштън.
Аштън отбеляза, че вече съществуват ваксини за няколко различни вида рак, включително рак на маточната шийка, на черния дроб и метастатичен рак на простатата.
Тези ваксини, както и новата потенциална ваксина за рак на гърдата, са насочени към имунотерапия, обясни Аштън. Според Аштън, когато човек развие рак, имунната система не атакува тумора самостоятелно, тъй като туморът е образуван от собствените клетки на човека.
"Използвайки концепцията за имунотерапия, в момента се провеждат клинични изпитвания, при които се взема фрагмент от истинския тумор на човека и след това се вгражда в много случаи в технологията на MRNA ваксина", казва Аштън. "Така тя се освобождава, за да може имунната система на човека да се бори със собствения си рак."
Когато се развие рак на гърдата, ваксината инструктира имунната система да се бори с тумора и да го предпазва от разрастване.