Общото между тези хора е начинът, по който намират смъртта си. Всички те са убити или са починали при съмнителни обстоятелства. И всички са се противопоставяли на Путин и Кремъл.
Упорита журналистка, решена да разкрие корупцията и издевателствата на Москва в Чечения. Пламенен политик, който открито критикува президента Владимир Путин и руската агресия в Украйна.
И още - правозащитничка, бивш агент на службите за сигурност, обикновен адвокат в сферата на данъчното право.
Общото между тези хора е начинът, по който намират смъртта си. Всички те са убити или са починали при съмнителни обстоятелства.
Списъкът на влиятелните руснаци с подобна съдба, които са се противопоставили на Путин, Кремъл или руската държава, е дълъг. И може би ще продължи да расте.
Ако смъртта му в самолетна катастрофа на 23 август се потвърди, Евгений Пригожин ще влезе в същия списък.
Бившият затворник и лидер на частната военна компания „Вагнер“ години наред е ключова фигура в политиката на Русия. Неговата армия от наемници е воювала от името на Кремъл в Сирия, Либия и Украйна.
В края на юни Пригожин организира неуспешен бунт срещу руското военно управление. Още в началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. той се утвърди като сериозен критик на начина, по който Москва води войната.
Сега Пригожин е обявен за мъртъв.
Ето някои други известни лица, починали от насилствена или подозрителна смърт и противопоставили се на Путин, откакто той идва на власт в Русия през 1999 г.
Сергей Юшенков
17 април 2003 г. Политикът Сергей Юшенков, лидер на антикремълската партия „Либерална Русия“, е застрелян пред дома си в Москва.
По това време Юшенков е сред либералните депутати, които полагат усилия да се разследва евентуалното участие на Федералната служба за сигурност (ФСБ) в поредица от бомбени атентати в апартаменти в няколко руски града през 1999 г.
В атентатите загиват около 300 души, а Москва обвинява за тях бойци от Чечения. Обвиненията се използват от руските власти като претекст за започването на Втората чеченска война през същата година. Вследствие от тези събития Владимир Путин добива популярност и стига до президентския пост.
Анна Политковская
7 октомври 2006 г. На рождения ден на Путин журналистката Анна Политковская, която отразява нарушаването на човешките права в Чечения, е застреляна в жилищната си сграда.
През 2014 г. петима мъже са осъдени за участие в нейното убийство. Нейни близки и колеги обаче смятат, че руските власти никога няма да разкрият поръчителите, защото задълбоченото разследване би свързало убийството на Политковская с правителството на Путин.
Александър Литвиненко
23 ноември 2006 г. Бившият руски агент по сигурността Александър Литвиненко умира в Лондон след отравяне с радиоактивен полоний, разтворен в чай.
Литвиненко бяга във Великобритания през 2000 г. Той обвинява ФСБ за бомбените атентати в Русия през 1999 г., както и в заговор за убийството на олигарха Борис Березовски. През 2021 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови, че Русия е отговорна за убийството на Литвиненко.
Наталия Естемирова
16 юли 2009 г. Известната правозащитничка и журналистка Наталия Естемирова е намерена застреляна часове след като е отвлечена близо до дома си в Грозни, Чечения.
Правозащитничката е разследвала стотици случаи на нарушения на човешки права в Чечения, включително отвличания и убийства. Ръководителят на правозащитната група „Мемориал“, за която Естемирова работи, обвинява подкрепяния от Кремъл чеченски лидер Рамзан Кадиров в организиране на убийството.
Сергей Магнитски
16 ноември 2009 г. Адвокат, подал сигнал за корупция и уличил руски служители в данъчна измама на стойност 230 млн. долара, умира в затвора при съмнителни обстоятелства. Там Сергей Магнитски е вкаран по обвинения за престъплението, за което е съобщил на властите.
Магнитски страда от панкреатит, но в затвора му е отказана медицинска помощ. Според правозащитници условията, при които той е бил задържан, са равносилни на изтезания.
През 2012 г. САЩ приеха закон на името на Магнитски, който предвижда забрана за издаване на визи и блокиране на активите на руснаци, замесени в нарушения на права.
Борис Немцов
27 февруари 2015 г. Опозиционният политик и бивш вицепремиер на Русия Борис Немцов е застрелян на мост близо до Кремъл.
Немцов е един от най-изявените критици на Путин и се противопоставя категорично на руската агресия в Украйна през 2014 г. Към момента на убийството Немцов и неговите сътрудници работят върху доклад, който подробно описва действията на Русия в Украйна.