сн. foodnetwork.com
Лишаваме се от всякакви луксове и удоволствия, за да се справим с кризата, но, изглежда, има едно-единствено нещо, без което хората не могат да живеят - шоколад. Продажбите на божественото какаово изкушение са се задържали и в кризата, а се очаква и да не спаднат в близките няколко години. Питър Ейтън - маркетинг експерт в една от популярните компании за анализ на пазарната среда, твърди, че евтините вкусотии като шоколад и всякакви видове снаксове са горивото, което кара хората да пазаруват. "Шоколадовите изделия идеално се вписват в сметката", заяви Ейтън.
Твърди се, че шоколадът е резистентен на рецесията, тъй като хората винаги се обръщат към него за успокоение и награда независимо от икономическата обстановка. Продуктовата иновация е друг фактор за задържаните високи продажби на шоколада. Производителите продължават да измислят нови и нови изкушения, с които да привличат консуматорите. Близо 500 нови шоколадови продукта са били пуснати в Америка през изминалата година. Пазарът на продуктите за разкрасяване също е останал силен по време на кризата. Очаква се продажбата на по-висококачествени дрехи да се увеличи, се твърди в доклад на потребителските разходи, цитиран от специалиста Питър Ейтън. Резултатите от проучването сочат, че продажбите на тютюневи изделия са стабилни, но продажбите на алкохол са "относително плоски", тъй като вече по-малко хора консумират спиртни напитки.
Колкото и да е спряган за един от виновниците за затлъстяването, шоколадът всъщност има редица положителни ефекти върху човешкия организъм. Наскоро изследване на института по хранене и здраве разкри, че шоколадът има много по-мощни лечебни сили върху силния пол. Тъмното лакомство е още по-полезно от млечното и предпазва от инсулт и болести на сърцето. Учените изследвали влиянието на шоколада върху кръвното съсирване. Те стигнали до заключението, че десертът е богат на флаваноли, които имат благоприятен ефект върху тромбоцитите, като спомагат за съсирването на кръвта. Единственият недостатък е, че ефектът му отминава бързо.
Шоколадът е полезен за здравето, твърдят много специалисти диетолози, макар и да предупреждават, че прекаляването с него води до натрупване на излишни килограми. Фенилетиламин - това е химическото вещество, което се произвежда естествено от мозъка, когато някой човек изпитва силни емоции. То е част и от арсенала на фармацевтите и психиатрите, когато са изправени пред депресивни пациенти. А колкото и странно да звучи, шоколадът изобилства от фенилетиламини. Между това да вземеш едно хапче прозак и да изядеш една плочка шоколад - изборът се налага от само себе си. Още повече че какаото стимулира производството на серотонин - още един всепризнат антидепресант, и съдържа минерали, които всеки диетолог би предписал: желязо, калий, магнезий. Затова и няма нищо чудно, че най-често предлаганият подарък за Свети Валентин е именно шоколадът във всичките му форми.