Лятото е перфектният сезон за една студена бира. Особено ако живеете в щатите от Средния Запад като Илинойс или Индиана, където задухът не се търпи в по-голямата част от деня и човек често има нужда от нещо за разхлаждане. Toдор Куклев от Форт Уейн, Индиана, направо си прави бирата сам. Куклев избира да произвежда пиво от вида индийски пейл ейл (Indian Pale Ale – IPA). Това е по-силна бира с по-високо алкохолно съдържание и повече хмел. За първи път терминът „индийски пейл ейл“ се използва в реклама в австралийския вестник The Sydney Gazette and New South Wales Advertiser от 27 август 1829 г. Ейлът започва да се категоризира като „светла бира, приготвена за Индия“, „индийски ейл“, „светла индийска бира“ или „светъл експортен индийски ейл“. Бирата е предназначена за английските колониални войски в Индия. Преди две години българинът намерил микропивоварна във Форт Уейн, където започнал да прави пивото си.

Името й е Hoppy Gnome

„Харесвам бирите от типа индийски пейл ейл и реших, че ще направя такава - с по-силен вкус. Нямам професионален опит в тази сфера. Занимавам се с високи технологии и преподавам електроинженерство в университета „Пърдю“ във Форт Уейн, разказва Куклев. „Отначало бирата беше с алкохолно съдържание 8,8%, а сега с малки промени в технологичния процес то стана повече от 9%. Освен това после придоби още по-наситен вкус. Инсталацията в пивоварната е малка, но доста професионална, което е гаранция за качество“, допълва сънародникът ни.

„Богатият наситен вкус се постига с правилните подправки. В моята комбинация между хмел, кориандър, кардамон и някои други неща“, издава тайни от производството Куклев. „Повечето съставки идват от Уисконсин, където има големи традиции в пивоварството“, казва също българинът. „Правя бирата след март, така че да е готова за лятото. Струва ми се, че края на зимата или началото на пролетта е най-подходящото време, но не мога да кажа, че през другото време няма да стане. Бирата се вари около 3 часа. След това има период от ферментация от 3 седмици.“

Бирата вече сe бутилира под марката Cooklev Double IPA. И макар да е предвидена предимно за семейството на Куклев и негови приятели, е

забелязана от мениджърите на пивоварната

които са поискали тя да бъде включена в менюто на прилежащия бар. Това става по случай четвъртата годишнина от създаването на бара. „По информацията, която ми предават, бирата е най-търсеното питие в момента“, уточнява майсторът на светлото пиво. Съставките й, които се издават в менюто, са черен кардамон и лимонова кора. Double IPA означава, че бирата е от типа специални или Imperial. Цветът на такава бира варира от средно златист до средно червеномеден, като някои версии могат да имат оранжев оттенък. Образува добра и устойчива пяна. Вкусът на хмел е силен и сложен. Малцовият вкус е по-слаб.