СТОЯН ТОШЕВ

Научната фантастика ни обрисува как ще изглежда светът на бъдещето, като най-често се опира предимно на фантазията на авторите. Но ако се върнем само стотина години назад, се оказва, че заради сериозния технически прогрес много от фантазиите на писателите днес са се превърнали в реалност. Ето някои от тях:

Лунните пътешествия

Започваме, разбира се, с Жул Верн. Още през 1865 година авторът на „От Земята до Луната“ пише за първото пътешествие на хората до Луната. И някои събития и детайли, описани в книгата, удивително съвпадат с кацането на американците на земния спътник цели 104 години по-късно. Пътешествието на истинските астронавти от НАСА към спътника – точно като героите в романа, започва от Флорида. Командният модул на космическия апарат на НАСА се нарича „Колумбия“, а измисленият космически апарат от романа носи името „Колумбиада“. Членовете на екипажа са трима. Тук, разбира се, има и разлики – астронавтите Нийл Армстронг и Бъз Олдрин успешно стъпват на лунната повърхност през 1969 година (докато третият – Майкъл Колинс, остава в кораба). Докато тримата герои от романа така и не докосват повърхността.

Комуникатори

Показаният за първи път през 1966 година знаменит комуникатор от Star Trek изглежда като сгъваем телефон. И това е забележително, защото, макар и инженерите на Motorola да работят по безжични телефони още от началото на 60-те години на миналия век, компанията показва първия мобилен телефон едва през 1973 година. Още 10 години по-късно, през 1983-та, мобилните апарати на Motorola излизат на пазара. Те са огромни, тежки и много скъпи, но през следващите години компанията ги усъвършенства и намалява по размер. През 1989 година Motorola представя и първия сгъваем мобилен телефон, който прилича доста на комуникатора от Star Trek.

Костюмът на Iron Man

Още с появата на Железния човек неговият костюм става култов. Разбира се, това е едно от малкото неща, които едва ли скоро ще станат напълно реалност, защото невероятно здравата и летяща броня наистина е доста фантастична. Но американските военни в близко бъдеще ще получат костюми, заимствали много от функциите на делото на Тони Старк. В американската армия се разработва програмата TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit), което представлява роботизиран екзоскелет за специалните части, който ще подобри до голяма степен човешките възможности на бойното поле. Костюмът ще бъде лек, но в същото време и много здрав, снабден със системи за поддръжка и следене състоянието на войника.

Радиоапарати

 

Отново Жул Верн предсказва, че в близко бъдеще хората ще слушат новините, а няма само да ги четат във вестниците. Предсказанието си той прави през 1889 година, а първият радиоапарат се заработва на практика чак през 20-те години на ХХ век. „Вместо печатна версия Earth Chronicle ще се обръща с глас към своите читатели, а те ще разбират най-интересните събития от репортерите и учените в рамките на същия ден.“ Това пише Жул Верн в разказа си „През 2889 година“. На всичко отгоре десетина години след първото радио се появява и телевизията, а първите масови тв предавания са налице само 30 години след първото радиопредаване в ефир.

Атомните бомби“ на Хърбърт Уелс

В романа си „Свободен свят“, който е написан през 1914 година, Уелс говори за ръчна граната от уран, която може да се „взривява безкрайно“. Само 30 години след това САЩ нанася два ядрени удара срещу Япония – в Хирошима и Нагасаки. Описанието на „първата атомна бомба“ в книгата си Уелс прави с уточнението, че тя може да се хвърля от самолет и основателно се ужасява от това колко разрушителна може да бъде. В неговия роман тези бомби са използвани в хода на продължителна война. А в руините на освободения свят се ражда и създава световно правителство, стремящо се към единство и към противопоставяне на всякакви бъдещи войни.

 Видеочасовници

В анимационния сериал „Джетсънс“, излязъл на екран през 1962 година, са показани високотехнологични часовници с дисплей, показващ цветно видео. Например най-малкият син от семейството, Елрой, обича да гледа на тях сериала „Семейство Флинтстоун“, както и да използва часовника си, за да комуникира със семейството. Затова не е изненада, че някои от тези функции, показани преди много десетилетия, са факт в съвременните умни часовници. Да, с тях не гледаме тв предавания просто защото са малки, но напълно е реално да ги използваме за телефонни разговори, за гледане на снимки или мониторинг на здравното ни състояние.

Кредитни карти

За първи път този термин е използван в романа на Едуард Белъми „Поглед назад“ от 1887 година! Главният герой заспива през 1887 година и се събужда чак 113 години по-късно, за да узнае, че родният му дом се е превърнал в социалистическа утопия. През онези години образът на кредитна карта, с помощта на която може да се разплащат стоки или да се превеждат пари от една сметка на друга, се е възприемало като истинска научна фантастика. На всичко отгоре Белъми много точно предсказва и принципа на действие на тези карти, както и възможността да се ползват и зад граница.

 Безжични слушалки

В романа си от 1953 година „451 градуса по Фаренхайт“ големият Рей Бредбъри пише за миниатюрни радиоприемници във вид на слушалки, които притежават свойствата на днешните Bluetooth модели, които се използват от милиони потребители. В романа се описват и други вещи, които днес са станали част от всекидневието. Например как хората общуват със своите приятели посредством цифрови екрани, притежаващи функциите на социални мрежи като днешния Facebook.