„Спасителката на българските транспортни фирми в Америка“, така ли ме наричат? Благодаря!“, смее се Наталия. Тя е красива, секси, интелигентна, отворена, дружелюбна, и много приказлива. Смеем се, като си представям как някой голям шеф на голяма транспортна фирма застава смирено пред тази крехка жена и казва: „Спасявай ме, че съм загинал!“.

Наталия Стоянова от компания CellEx Consulting Group в Чикаго е известна в цяла Америка. Сред българските транспортни фирми е призната като най-компетентният юридически съветник по всякакви въпроси - от регистирацията на фирма, до счетоводство, данъци, нови закони и разпоредби, така че да не бъдат глобени или, недай Боже, съдени. Американското право е океан и промените са много динамични. И за да не се удавят в този океан, всички в индустрията - от шофьори до собственици на големи компании тичат при Натали, както е известна в Щатите.

Тя консултира български и чужди транспортни фирми. А българските са много - в Чикаго, Атланта, Флорида, Калифорния, Тексас, помага им и дистанционно. „Клиентите ни са от почти всяка точка на Америка, където има сънародници“, казва тя. На тях отделя специално внимание, но работи и с чужденци. Специализирана е и в корпоративното право.

Защо има толкова много български транспортни фирми в Америка? Имигрантите най-често започват или като шофьори, или като строителни работници. Като шофьори, научават много неща и решават да създадат собствени компании. Тогава Натали ги хваща за ръка и ги повежда от „А“ до „Я“ из дебрите на американското законодателство. „Някои си мислят, че при мен са само големите в бранша. Не е така, работя с всички. Моят опит показва, че една фирма с един камион за 5-10 години може да стане фирма с 250 камиона“, казва тя.

Най-честият проблем при начинаещите е незнаенето на различните правила и закони, които не са като българските. Затова в помощ на сънародниците издава безплатно списанието Safety Lane, на български и английски. То запознава с новините и проблемите в индустрията, с правилата за безопасност, новите регулации. „Всеки месец нещо се променя“, казва тя.

Част от бойния момичешки екип на Натали

Като консултант, Натали насочва клиентите си към различни адвокати. В Америка е задължително всеки адвокат да е специализиран. Ако на визитката му пише, че е имиграционен, криминален и транспортен, тя съветва клиента си да не работи с него. Невъзможно е в Америка да бъдеш специалист по всичко, казва тя.

С женското й царство от близо 20 всеотдайни и компетентни сътрудника, (от които само трима мъже - „за цвят“) работят с много адвокатски кантори и застрахователни агенции. Всеки от екипа й е специализиран в нещо. Поддържат контакти с фирми, специализирани в различните казуси: транспортно право и фишове за превишена скорост, каране без колан и т.н.; корпоративно право и как се създават различни корпоративни структури, холдинги и т.н.; personal ingury - за ранени при катастрофи. Съветват ги и как да работят с factoring компаниите, които купуват предварително „инвойсите“, или разплащателните бележки.

Най-тежкият й случай е, когато камион се забива челно в ремаркето на спрял неин клиент. Пред очите на 8-годишното му дете шофьорът на камиона загива, заклещен между волана и седалката. Мъчно й е за детето, получило тежки травми, но трябва да намери точните адвокати да защитят нейния клиент пред съда, защото е невинен, а загиналият - виновен.

Освен с консултантска дейност, бойният момичешки екип на Натали се занимава и с благотворителност. Тъй като се е сблъсквала с много катастрофи на пътя, създава The CellEx Foundation. Във фондацията всички са доброволци. Подпомагат изпращането до родните им места в България на телата на шофьори, които губят живота си на пътя. Разходите са от 10 до 15 хиляди долара - непосилни за много от семействата, други загинали пък нямат семейство. Помагат и на три дами от сдружение „Българка“ в Чикаго, които всяка година изпращат огромни контейнери с дрехи, играчки, обувки и други неща за бедните райони в България. „С тази част от дейността ми най-много се гордея“, казва Натали.

Натали и Георги

Тя е от българите, които не са избрали сами емигрирането. Когато е на 13 години, родителите й, военният пилот Николай Стоянов и учителката Мария Стоянова заминават за Чикаго. Наталия завършва гимназията Mather High School и „Право“ в Loyola - качествен католически университет в Чикаго. Работи за транспортна фирма и там среща мъжа на живота си Георги Угринов. Той пък с фирмата си CellEx 911 днес спасява закъсали шофьори на пътя, като осигурява резервни части за ремонт на колите им. Георги проявява разбиране към голямата й заетост и са заедно вече 16 години.

Макар от 13-годишна да е в Америка, Наталия е запазила чист своя български език. Водила е часовете по български в „Малко Българско училище“ в Чикаго, за ученици за изпита seal of byliteracy („двуезичност“). Води и история на III клас.
На 18 октомври с бурен купон екипът на Наталия отпразнува в Чикаго 12-ата годишнина от създаването на компанията. А „спасителката на транспортните фирми“ е уважена от много свои партньори, клиенти и приятели.