Цял свят се пита: Има ли риск от ядрена катастрофа заради  АЕЦ "Запорожие". Световните лидери ежедневно разговарят по темата, а милиони хора по света се ужасяват от мисълта за нов "Чернобил". "Чернобил", който продължава да има своето влияние върху живота на хората.

Цели 36 години след отровния облак на 26 април 1986, в някои плодове и зеленчуци и растения все още се откриват радиоактивни съединения.

Аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия.

Обширни райони в днешните Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. В Южна Германия все още има диворастящи гъби, замърсени с радиоактивен цезий, сочат данните от ново проучване на Федералната служба за радиационна защита, цитирано от ДПА.

Резултатите от него показват, че гъбите са замърсени с изотопи на цезий-137 с произход от ядрената авария в Чернобил през април 1986 година.

Онколозите са категорични, че цезий-137 може да се натрупва в тъканите на костите и да увреди генетичния им материал. В дългосрочен план това би могло да доведе до заболяване от рак на костите и левкемия.

Всяка година ФСРЗ изследва за наличие на изотопа диви ядливи гъби на осем места в южногерманската провинция Бавария.

На някои места са били отчетени над 4000 бекерела цезий-137 на килограм гъби.

Горната граница за продаваните по пазарите гъби е 600 бекерела.