Европейски държави и САЩ обявиха едновременно ответни мерки срещу Русия в знак на солидарност с Великобритания след нападението срещу двойния агент Сергей Скрипал на нейна земя. Такива мерки предприемат общо 23 държави - 17 от ЕС и три други европейски страни, САЩ, Канада и Австралия. България, в която руските интереси движат политическите и икономическите процеси, засега остава пас.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви на срещата ЕС - Турция във Варна, че 17 държави членки са решили да изразят солидарност с Великобритания заради случая и че „не изключва" да има още мерки, „включително други случаи на експулсиране", през идните дни и седмици. Отзоваването е и контраразузнавателна мярка, тъй като сред дипломатите има множество руски шпиони и агенти на влияние в приемащите ги страни.

Президентът Доналд Тръмп нареди експулсирането на 60 руснаци от САЩ, а също и затваряне на руското консулство в Сиатъл. За дванайсет от засегнатите се твърди, че са разузнавачи от мисията в ООН. Руската страна веднага отвърна, че същият брой дипломатически служители на САЩ ще бъдат прогонени от Русия. А руското посолство във Вашингтон пусна анкета на интернет страницата си кое американско консулство в Русия да бъде закрито.

„Европейският съвет стигна до заключението за липса на друго убедително обяснение освен това за отговорността на Руската федерация и в знак на солидарност с нашите британски партньори днес ние уведомихме руските власти за решението си да експулсираме от френска територия в срок от една седмица четирима руски служители с дипломатически статут", съобщиха от посолството в София. Още четирима гони и Германия. Вестник „Таймс" написа, че 20 държави от Европейския съюз (сред тях България, но властите в София отрекоха) са готови да изгонят руски дипломати заради случая със Скрипал. Италия ще експулсира двама руски служители до края на седмицата, съобщи външното министерство в Рим. Външният министър на Полша съобщи, че четирима дипломати ще бъдат експулсирани, а от Латвия - един. Литва ще експулсира трима дипломати и ще забрани на 44 души да влизат в страната. Естония ще прогони руския аташе по отбраната.

Унгарското външно министерство каза, че е решило да изгони дипломат, който според властите в Будапеща е замесен в шпионаж в полза на Русия.

Македония ще изгони руски дипломат след консултация със „съюзниците и партньорите, Европейския съюз и НАТО", гласи изявление на външното й министерство. Решението раздели македонските политици и някои го определиха като „прибързано".

Премиерът на Чехия Андрей Бабиш заяви, че Кремъл е преминал всякакви граници със спекулациите, че веществото, с което е бил отровен Скрипал - новичок, може да идва от Чехия. Трима руски дипломати трябва да напуснат страната. Хърватия също ще обяви руски дипломати за персона нон грата, каза премиерът на страната Андрей Пленкович в обръщение, излъчено по обществената телевизия. Той допълни, че решението е в знак на солидарност с Обединеното кралство и за да покаже, че „не приема подобно нападение" срещу страна членка на Съюза.

„Русия отиде прекалено далеч. Напълно неприемливо е в европейски град да има опит за убийство с руско нервнопаралитично вещество. Великобритания има пълната ни подкрепа. Дания ще изпъди двама руски дипломати като част от общия европейски ответ на атаката в Солсбъри", написа премиерът на Дания Ларс Расмусен. Външното министерство на Швеция също обяви, че ще изгони един дипломат заради случая.

Нидерландия също участва в акцията, прогонвайки двама души, за които правителството на страната твърди, че работят като разузнавачи в посолството в Хага. Те ще имат две седмици да напуснат. Финландия ще изгони един руски дипломат. Колкото ще прогони и Румъния. В Испания външният министър Алфонсо Дастис каза, че двама руски дипломати ще трябва да напуснат.

Албания гони двама дипломати, Норвегия - един. Затова пък Украйна прогонва цели 13, каза президентът Петро Порошенко. Канада ще прогони четирима. Според изявление на федералното правителство те били използвали дипломатическия си статут, за да подкопаят сигурността на страната и да се намесят в демокрацията й. Мексико пък обяви, че няма да гони руснаци. Същото направи и Бойко Борисов. Българският премиер оправда решението с липсата на доказателства. „Стъпихме на твърденията на Великобритания, в случая на премиера Тереза Мей, цитирам дословно: високата степен на вероятност, че зад този атентат, да го наречем, стои Руската федерация. Аз поисках повече доказателства - „висока степен на вероятност" не е „пълна степен", заяви г-н Борисов. Заради липсата на реакция от София вестник "Ню Йорк таймс" коментира: „България, която понастоящем е ротационен председател на ЕС, се ската, позовавайки се на нуждата от неутралност, въпреки че връзките с Москва са очевидни."

Българският премиер обаче изненада с дипломатически финт, като извика за консултации в София българския посланик в Москва Бойко Коцев. В дипломацията това се приема за сериозна стъпка, която показва, че има проблем в отношенията между двете страни. Така Борисов явно се опитва да лавира между Запада и приятелите си в Москва, коментират експерти.

„България, която понастоящем е ротационен председател на ЕС, се ската, позовавайки се на нуждата от неутралност, въпреки че връзките с Москва са очевидни.“
В. “Ню Йорк таймс”

Русия отрича да е замесена в отравянето на Скрипал и дъщеря му Юлия, а Кремъл обяви, че ще отговори на всяка държава с огледални действия.