Банката Silicon Valley се срина в петък сутринта след зашеметяващите 48 часа, в които капиталовата й криза породи страхове от срив в банковата индустрия.
Това е най-голямото затваряне на американска банка от 2008 г. насам, когато Washington Mutual падна по време на финансовата криза.
Калифорнийските регулатори затвориха технологичния кредитор и го поставиха под контрола на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите на САЩ. FDIC действа като приемник, което обикновено означава, че ще ликвидира активите на банката, за да се разплати с нейните клиенти, включително вложители и кредитори.
FDIC е независима правителствена агенция, която застрахова банковите депозити и контролира финансовите институции.
Всички застраховани вложители ще имат пълен достъп до своите депозити
не по-късно от понеделник сутринта, а на на неосигурените вложители ще се изплати „предварителен дивидент през следващата седмица“.
Макар и сравнително неизвестна извън Силиконовата долина, SVB беше сред 20-те най-големи американски търговски банки с 209 милиарда долара общи активи в края на миналата година, съобщава FDIC. Но SVB работеше предимно с по-високорискови технологични стартъпи, които наскоро бяха засегнати от по-високите лихвени проценти и намаляващ рисков капитал.
Банката си партнира с почти половината от всички технологични и здравни компании в Съединените щати, много от които изтеглиха депозитите си от банката.
Акциите на SVB бяха спрени в петък сутринта, след като паднаха с повече от 60% в предпазарната търговия. Акциите се сринаха с 60% в четвъртък, след като банката съобщи, че трябва да продаде портфейл от американски облигации и акции за 1,75 милиарда долара на загуба, за да покрие бързо намаляващите клиентски депозити.
Няколко други банкови акции бяха временно спрени в петък, включително First Republic, PacWest Bancorp и Signature Bank.
Мениджърът на хедж фонд Бил Акман сравни ситуацията в SVB с последните дни на Bear Stearns, първата банка, която се срина в началото на световната финансова криза от 2007-2008 г.
„Рискът от фалит и загуба на депозити тук е, че следващата, най-малко добре капитализирана банка се състезава и се проваля, а доминото продължава да пада“, написа Акман в поредица от туитове.
До петък изглежда, че паниката е намаляла.
Банковите акции останаха до голяма степен надолу, но стабилни.
„Институционалните предизвикателства на SVB отразяват по-голям и по-широко разпространен системен проблем: банковата индустрия седи върху тон нискодоходни активи, които благодарение на последната година на повишения на лихвите сега са далеч под водата – и потъват“, пише Конрад Алт, съосновател на Klaros Group.
Alt изчисли, че увеличенията на лихвените проценти „ефективно са унищожили приблизително 28% от целия капитал в банковата индустрия към края на 2022 г.“
Когато лихвените проценти бяха близо до нулата, банките се заредиха с дългосрочни нискорискови съкровищни облигации. Но тъй като Фед повишава лихвените проценти, за да се бори с инфлацията, стойността на тези активи е паднала, оставяйки банките да седят на нереализирани загуби.