Десетки страници със строго секретна информация за войната в Украйна, изтекли в социалните мрежи  може да нарушат баланса на силите в Украйна. 

Серия от документи, за които се твърди, че са на американските тайни служби и Пентагона, свързани с развитието на войната в Украйна, ядрената програма на Иран, ракетните програми на Северна Корея както и други горещи теми, се появиха в социалните мрежи Discord, Twitter и Telegram.

Постовете представляват снимки на смачкани документи. Говорител на Discord потвърди в изявление, че сътрудничат на правоприлагащите органи при разследването. Всички тези документи са били класифицирани, като някои от тях са били с гриф „Строго секретно“ – най-високото ниво на класификация.

Докато официално американските власти не признават автентичност на документите, източници на NBC уточниха, че работната хипотеза е, че част от тях са истински, а други са подправени.

Все още не е ясен източникът на течовете и с какъв достъп разполагат.

Какво съдържат документите

Документите, които са изтекли през последните седмици и месеци, според различни източници като The Guardian, CNN, Yahoo!News и др., включват в себе си класифицирана информация в различен набор от тематики – от данни за дейности на „Вагнер“ в Африка, до притеснения на Южна Корея за доставки на муниции на САЩ за Украйна, както и пазеният в тайна брой на жертвите във войната.

Един от документите, който циркулираше в руски канали на Telegram и е бил впоследствие разгледан и верифициран от CNN, е титулуван Us, Allied & Partner UAF Combat Power Build. Той е от февруари тази година и включва информация за определен набор западни оръжейни системи, с които разполага в момента украинската армия, предвидените срокове за доставки на нови такива и сроковете, в които се очаква да бъде завършено обучението за ползването им, пише „Капитал“.

Друг носи наименованието Russia/Ukraine Joint Staff J3/4/5 Daily Update (D+370) и посочва обсъждане за логистика и инженеринг, както и стратегии, планове и предполагаеми политики за определен ден на Обединения щаб на американските военни.

Трети документ съдържа карти, разположение на украински и руски батальони, както и оценка за загубите от двете страни. Този документ е в два екземпляра, като единият изглежда подправен. Според този доклад пораженията за Русия включват между 35 и 43 хил. жертви, 72 самолета/бомбардировача, 82 превозни средства с ротационни крила (тип хеликоптер и подобни) и 6,004 наземни превозни средства, а за Украйна те са между 16 и 17.5 хил. жертви, 60 самолета/бомбардировача, 32 превозни средства с ротационни крила, 11 стратегически SAMs и 34 тактически SAMs. В другия документ жертвите от руска страна са многократно по-малко.

Съществува и информация от по-различно естество като прогнози за времето през февруари и оценки дали земята ще замръзне и какви предимства може да има времето за маневреността на наземните машини на украинската армия.

Един от документите разкрива, че САЩ са шпионирали украинския президент Володимир Зеленски. Това не е изненадващо, казва източник, близък до Зеленски, но украинските официални лица са дълбоко разочаровани от изтичането на информация.

В доклада на американското разузнаване се твърди, че в края на февруари Зеленски „е предложил да се нанесат удари по местата за разполагане на руски войски в руската Ростовска област“ с помощта на безпилотни летателни апарати, тъй като Украйна не разполага с оръжия с далечен обсег на действие, способни да достигнат толкова далеч.

Някои от документите, които Yahoo са разгледали, включват и такива, които са с предполагаем източник ЦРУ и съдържат оценка за кабинета на Виктор Орбан.

Друг документ включва оценка на възможностите на „Вагнер“ да изгради контакти с правителството на Хаити. Има грами, детайлизиращи предложения за отваряне на фабрика за поправка на руски оръжия в ОАЕ, координирано с Москва.

Друг набор от документи включва и информация от типа, че Великобритания смята да разположи един от своите самолетоносачи в южната част на Тихия океан с цел намаляване влиянието на Китай в региона.

Разследване

Пентагонът и министерството на правосъдието на САЩ започнаха отделни разследвания по темата. Предложенията на този етап са за пробойни вътре в самия Пентагон. Според източник на CNN разследването няма да е ограничено само дотам, имайки предвид естеството на документите и че някои от маркировките по тях сочат, че са били споделяни със страни от разузнавателния съюз „Петте очи“ – САЩ, Австралия, Канада, Нова Зеландия и Великобритания.

Особено притеснително за Съвместния щаб на министерството на отбраната, който съставя най-висшето военно ръководство в САЩ, е, че множество от документите съдържат маркировки, посочващи, че са били изготвени от разузнавателното звено на щаба, известно като J2. Подобни документи, е било потвърдено от американски служители този петък, са част от по-голяма поредица от дневни брифинги за развитието на войната в Украйна.

„Фактът, че преправените и оригиналните версии са леснодостъпни в интернет, сочи към това да не е руска операция. Исторически, ако разузнавателна агенция има достъп до строго секретни материали от противника и реши да ги фалшифицира, те обикновено не предоставят и двете версии на тези документи на широката публика. Това само прави по-лесно да се засекат истинските факти и го прави малко безсмислено“, коментира за CNN Томас Рийд, професор в катедрата за напреднали международни изследвания на университета „Джонс Хопкинс“ и експерт на подкрепяни от държавата информационни операции.

Истински ли са? 

Въпреки това съществува опасението, че ако са истински и съществени, тези течове биха могли да имат действителен ефект върху предстоящи събития.

Проруски коментатори, които виждаха тези документи като ценна информация, показваща неефективността на украинската защита, сега се съмняват в тяхната истинност и предполагат, че те са били пуснати в интернет пространствата от американски или украински служби. Тази спекулация съществува и в Telegram, където в един от каналите, „Сивата зона“, който е популярен сред руската наемническа организация „Вагнер“, се коментират тези изтичания като „вероятност подобно изтичане на секретна информация на военните действия постфактум на извършените събития, показани в документите, да е дезинформация от западното разузнаване с цел заблуда на нашето командване при определяне на стратегия на противника в предстоящото контранастъпление“.

Украинското лидерство в лицето на Михайло Подоляк определя тези документи като фалшиви и като нищо повече от стратегия на руското правителство да всее смут. Въпреки това, след тяхното изтичане е имало среща на върха в страната, която е целяла предпазването от течове за техните планове за бъдещи действия.

Украйна вече е променила някои от военните си планове 

заради изтичането на информация, заяви пред CNN източник, близък до Зеленски.

Ключовите съюзници, които са част от споразумението за обмен на разузнавателна информация „Пет очи“, все още не са получили информация от САЩ за това докъде са стигнали в оценката на щетите или усилията за идентифициране на изтичането на информация, заявиха двама дипломати от „Пет очи“ пред CNN.

Единият от тях заяви, че очаква брифинг от американски служители през следващите дни и отбеляза, че великденските празници са забавили темпото на дискусиите през последните дни.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Връзката с България

Един от документите, които бяха разпространени в социалните мрежи миналата седмица, разкрива отношението на САЩ за намеренията на някои европейски държави да дарят изтребители на Украйна, за което страната моли повече от година. 

Според документ от 23 февруари България е изразила готовност да дари своите изтребители МиГ-29. Това е „предизвикателство“, според доклада, защото подобна стъпка би оставила страната без бойни самолети, необходими за изпълнение на нейните патрули за охрана на въздушното пространство („еър полисинг“), поне до доставянето на американски самолети Ф-16. Това обаче може да се случи „най-малко след година“.

Миналата седмица българският министър на външните работи Николай Милков се срещна с държавния секретар Антъни Блинкън. Двамата обсъдиха възможностите за осигуряване на заместващи способности за въоръжените ни сили заради изтичането на ресурса на старо българско въоръжение. Според Милков секретарят Блинкън е поел ангажимент към отправеното искане и е заявил, че ще се обърне към Пентагона за тази цел.

До този момент официалните изявления от страна на българските институции не кореспондират с информацията за желанието на страната ни да дари изтребителите си.

Президентът Румен Радев нееднократно е заявявал позицията си, че не подкрепя даването на въоръжение за Украйна. В същото време държавният глава и военният министър Димитър Стоянов заявиха, че страната ни няма никаква възможност да даде изтребители си заради „критичното състояние“ на бойната авиация.