Нивата на антитела при COVID-19 намаляват по-бързо при мъжете, отколкото при жените, установи ново проучване, резултатите от което могат да имат последици за разработването на ваксина срещу вируса, съобщава „Гардиан“.
Проучването включва 308 преподаватели от университета в Страсбург, за които е потвърдено, че имат коронавирус, най-вече с по-леки симптоми на заболяването. Нивото на различните антитела е измерено с помощта на три различни теста два пъти за период от 172 дни.
Първото измерване показало, че мъжете на възраст над 50 години и тези с индекс на телесна маса над 25 имат най-високите нива на антитела. Второ измерване показало, че нивата на антителата спадат повече при мъжете, отколкото при жените, независимо от възрастта или индекса на телесна маса.
„Нашите изследвания показват, че мъжете дават по-силен отговор в острата фаза, изразен с по-високи нива на антитела, но че с течение на времето той намалява много по-бързо, отколкото при жените, където остава на много по-стабилно ниво“, каза Самира Фафи-Кремър.
Оливие Шварц, един от авторите на изследването, посочи, че спадът зависи от първоначалното ниво на антитела. “Ако нивото на антителата е по-високо, спадът ще бъде по-бърз, но все още не знаем точно защо”, заяви Шварц.
Сабра Клайн от университета “Джонс Хопкинс” отбеляза, че учените, работещи за разработването на ваксината, трябва да анализират и сравняват реакцията на мъжете и жените към вируса с течение на времето, тъй като е възможно мъжете да загубят антитела след ваксинацията.
„Може да се наложи мъжете да си направят друга ваксина, за да поддържат имунитет срещу вируса“, каза Клайн.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.