Русия е изнесла от Херсон тленните останки на княз Григорий Потьомкин, за когото се смята, че е присъединил Крим към Русия. Това съобщават ТАСС и РИА "Новости". Двете агенции се позовават на "изпълняващия длъжността губернатор на Херсонска област" Владимир Салдо. Князът е основател на град Херсон, а останките му са погребани на територията на катедралата "Екатерина".

Във вторник бе съобщено, че окупационните власти са демонтирали и премахнали

бюста на командира Александър Суворов и паметника на адмирал Фьодор Ушаков.

През 1783 година след поредната руско-турска война Григорий Потьомкин успява да присъедини Крим към Русия. Година по-късно той е обявен за фелдмаршал и генерал-губернатор на Крим.

Потьомкин е роден в село Чижово, близо до Смоленск, в семейството на дребен дворянин. Рано загубва баща си Александър Василиевич Потьмкин (1673 – 1746). Възпитаван от майка си, посещава училище в Москва. Учи в Московския университет, където отначало се проявява като умен и буден младеж. Представен пред императрица Елисавета, заедно с дванайсет от най-добрите студенти. По-късно се разлентяйства и е изключен от университета за „непосещение“.

През 1775 г. се записва в конната гвардия. При Петър III достига до чин вахмистър.

Участието му в държавния преврат от 28 юни 1762 г., при който Екатерина II взема властта, привлича вниманието на императрицата към него. Повишен е в ранг камер-юнкер и получава 400 души крепостни селяни. Издига се от началник на стражата до княз на царството и княз на Таврия. Потьомкин е строителят на Нова Русия на юг. Със серия дипломатически ходове и умелото използване на военна сила той съумява да „претопи“ Кримското ханство и да го включи в пределите на Русия, за което получава титлата „светейши княз Таврически“, дадена му от Екатерина II. Негово дело е и създаването на Черноморския флот.

Потьомкин се проявява като талантлив администратор. Екатерина II му възлага задачата да засели южните райони на Русия, извоювани от Османската империя. Той се справя блестящо, като привлича с привилегии бежанци от Балканите, вкл. И българи. Потьомкин основава редица градове по северното крайбрежие на Черно море, вкл. и Новоросийск.

Първият му успех в изграждането на градове е Херсон,

следват Николаев (и както той твърди – негова най-голяма обич), Севастопол, Екатеринослав (днес Днипро) и др. В стремежа си да се представи по-добре обаче фаворитът на императрицата си служи и с измама. Когато Екатерина II прави обиколка из района, Потьомкин нарежда да се изградят покрай пътя декори на красиви селски къщи.