Между 5 и 7 процента от билетите ще се търгуват на черно

Юлиян Ангелов

В седмицата, когато започва световното по футбол в Русия, правим бърз преглед на това как работи пазарът за билети при спекулантите. Струва ни се, че никога този сенчест бизнес не е бил преследван толкова жестоко, но и далаверата на прекупвачите ще е безумно висока.

  • ФИФА и организационният комитет на световното изразходваха много сили и средства в борбата със спекулантите. Първо, усложни се процесът за купуване на билети: билетите се пускаха на няколко етапа, а желаещите участваха в нещо като онлайн лотария, после се нареждаха на опашка с малка квота - не повече от 4 билета за един мач от една заявка. При това не всички критерии бяха достъпни за чужденците.

Второ, ФИФА много внимателно следи за нелегални сайтове за продажба и борса за продажби - закачат се съобщения за забрана на търговията, вървят разпити в прокуратурите на страните, страниците оперативно се блокират.

  • Тези мерки дадоха ефект - на вторичния (б.пр. черен) пазар попаднаха само 5-7 процента от общия брой на билетите. Преди година за Купата на конфедерациите контролът бе по-слаб: тогава спекулантите препродадоха около 40 процента от билетите, а за някои мачове и до 60. Твърди се, че преди Мондиал 2018 в разпореждане на черноборсаджиите са попаднали около 140 000 билета на обща стойност 22 милиона долара. Ако се ориентираме към средна надценка от 200 процента, то можем да си направим извода: на турнира в Русия спекулантите ще спечелят около 40 милиона долара (или 2.5 милиарда рубли по текущия курс).
  • За 64 мача на СП са пуснати 2 926 172 билета, от които в продажба са приети 2 582 231. Останалите или са резервирани, за да могат организаторите да ги използват по свое усмотрение, или ще бъдат дадени на ВИП-овете, журналистите и търговските партньори на ФИФА.
  • Прекупвачите имат няколко начини да се снабдят с билети. Може да се купуват от сайта на ФИФА като обикновени фенове, брокерите наемат затова десетки сътрудници: повече подадени заявки - повече шансове за успех. Сътрудникът, набавящ билети за възлов мач, получава премия от няколко хиляди рубли. В чужбина се използват и билетни ботове (автоматизирани електронни купувачи със софтуер). Вторият начин - закрити международни борси, към тях достъп имат само профитата. Третият - чрез познанства. Билетите, непопаднали в продажба, се разтичат по няколко канала. Според източници на руски колеги, такъв канал има и в Руския футболен съюз - оттам билетите попадат при брокерите.
  • От препродажбата на билетите печелят не само професионалните спекуланти, но и собствениците на сайтове, където протичат сделките. Сайтовете получават комисиони и от продавача (15% от обявената цена), и от купувача (15-18% от указаната сума). Ако обемите са големи, комисионите могат да паднат до 5 процента.
  • Покупката от такива сайтове е учудващо безопасна - билетът ще е оригинален. Нещо повече, големите играчи гарантират съпорт и след сделката: оказват помощ при оформянето на Fan ID (пропуск за стадиона, билет за влаковете между градовете на световното, а за чужденците и виза) и ще ви върнат парите заедно с комисионата, ако купувача не го пуснат на стадиона за мача.
  • Сред спекулантите няма специалисти именно по футбол или въобще по спорт - т е препродават билети за всяко крупно събитие: концерт, мач, спектакъл. Но брокерите уверяват: нищо съпоставимо с мащабите на Мондиал 2018 не им се е случвало досега. По-често към прекупвачите се обръщат чужденците - руснаците по принцип нямат пари за високите цени. По данни на ФИФА 53% от продадените билети са за чужденци. Болшинството от купувачите са от страните от Латинска Америка, това се потвърждава и от цените при спекулантите: освен мачовете на Русия най-скъпи са билетите за Бразилия, Аржентина и Мексико.

• Борбата с прекупвачите е много сложна: в началото на годината Думата (парламентът) прие поправки в наказателния кодекс - с тях спекулантите са заплашени от сериозни глоби (от 50 хиляди рубли (800 долара) за физически лица и от 500 до милион за юридически). Но досега  никого не са заловили - да се констатира и докаже нарушението е много сложно. ФИФА затрупва прокуратурите с искове, но сайтовете си вървят и работят: билети се намират по-трудно, но както преди си е реално. На сайтовете на прекупвачите в момента има около 1 процент от постъпилите за продажба билети, като някои (не на топ мачове) може да са по-евтини от номиналната им стойност.