Изборът на Десислава Атанасова от ГЕРБ и Борислав Белазелков – номинация на ПП-ДБ за Конституционния съд се превърна в поредната ябълка на раздора в силно фрагментирания парламент и предизвика множество противоречиви дебати по темата.

Обвързаната с ГЕРБ Атанасова няма как да е безпристрастна в отсъжданията, трудно ще се отърси от партийното влияние, смятат повечето критици. Сред тях е дори коалиционният партньор на ГЕРБ, в лицето на Бойко Рашков от ПП.

„Номинацията на Десислава Атанасова е вреден за обществото компромис“, заяви той по този повод.

От опозицията обвиниха и ПП, че са издигнали човек, който като съдия е осъдил Народното събрание по дело, заведено от приватизатор. Последваха ги и други подобни дела в общ размер на 65 млн. лв., които парламентът загуби.

Повече от половината адвокатски колегии в страната пък излязоха с обща позиция до парламента, с която призовават за отмяна на решението за избора на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии. Общо 14 от 27-те адвокатски колегии поискаха от Народното събрание да прояви „разум, морал и отговорност“ и да ревизира решението си. Те настояха председателят на Народното събрание, президентът и шефовете на двете върховни съдилища „в рамките на правомощията си да заявят ясна и категорична позиция по така извършения избор, който при реализирането си би опорочил по непоправим начин дейността на Конституционния съд като институция, която е последен гарант на правовия ред“.

Причината е, че парламентът изрично записа в решението за избора на Белазелков и Атанасова, че двамата ще изкарат пълни 9-годишни мандати. Това се случи само няколко дни след като Конституционният съд изрично обяви, че двамата нови съдии трябва да изкарат непълни мандати, защото са избрани с две години забавяне от НС.

Президентът Румен Радев също сезира Конституционния съд срещу избора на шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова и пенсионирания върховен съдия Борислав Белазелков за конституционни съдии и призова да не се пристъпва към клетва преди произнасянето на съда.

Ако все пак изборът на двамата бъде потвърден, те трябва да положат клетва като конституционни съдии точно седмица след като бяха избрани от Народното събрание с гласовете на депутатите от т.нар. конституционно мнозинство.

Церемонията по полагане на клетвата им е насрочена за петък (26 януари) в 11 часа. От съда информират, че Атанасова и Белазелков ще се закълнат в присъствието на председателя на Народното събрание, президента и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд.

Отсъствието на някои от официалните гости не може да попречи на встъпването на двамата, тъй като според Закона за Конституционния съд, новите конституционни съдии полагат клетва пред състава на съда.

За да може Десислава Атанасова да положи клетва, трябва преди това Парламентът да гласува оставката й като народен представител.

Какво точно работят конституционните съдии и какви привилегии имат?

Докато тече мандатът им, конституционните съдии имат право да са единствено преподаватели във висши училища. В това им качество имат право на неплатен отпуск до прекратяването на пълномощията им.

Те се ползват с имунитет. Това означава, че срещу тях не може да се води наказателно производство. Имунитетът на конституционен съдия може да бъде свален единствено по искане на главния прокурор за извършено тежко умишлено престъпление, като искането за това се представя пред Конституционния съд.

Съдиите се ползват със статута на председателя на Народното събрание. Председателят на Конституционния съд получава месечно възнаграждение, което е равно на средноаритметичното месечно възнаграждение на президента и на председателя на Народното събрание.

По данни на НСИ от февруари 2023 година заплатата на председателя на КС е била 11,327 лв. Останалите членове на съда получават 90 процента от заплатата на председателя.

След приключване на мандата им съдиите от КС имат право на пенсиониране, независимо от това дали са навършили пенсионна възраст и без да прекратяват осигуряването си другаде. Те имат право и на обезщетения в размер до двадесет месечни възнаграждения.


Ако не са изпълнили пълен мандат, те получават обезщетение, което е пропорционално на прекараното от тях време в съда.

Съдиите имат право на свободен достъп до всички държавни органи, но също и до всички стопански и обществени организации, за да получават исканите от тях сведения.

След като напуснат съда бившите вече съдии имат право на достъп до него.
Действащите конституционни съдии разполагат със свой екип от правни експерти и административни секретари.

Единствено

конституционните съдии имат право да отстранят президента

Това става след дълга процедура, при която първо трябва да бъдат повдигнати обвинения срещу държавния глава от Народното събрание. В случай че обвиненията срещу него бъдат потвърдени и КС потвърди държавна измяна, след прекратяване на пълномощията на президента или вицепрезидента решението за това се изпраща до прокуратурата.

Конституционният съд дава задължителни тълкувания на Конституцията, произнася се по искане за установяване на противоконституционност на законите и на другите актове на Народното събрание, както и на актове на президента, решава спорове за компетентност между Народното събрание, президента и Министерския съвет, както и между органи на местно самоуправление и централните изпълнителни органи, произнася се по съответствието на сключените от Република България международни договори с Конституцията преди ратификацията им, както и за съответствието на законите с общопризнатите норми на международното право и с международните договори, по които България е страна, произнася се по спорове за конституционността на политическите партии и сдружения.

КС може да се произнася и по спорове за законността за избор на депутати, може да се занимава и с въпросите по несъвместимост на народните представители с упражняването им на други функции.

При гласуването на решенията на съда съдиите нямат право на глас „въздържал се“.

Плевнелиев бламира встъпването в длъжност на Венета Марковска в КС

През 2012 г. избраната за конституционен съдия Венета Марковска не можа да положи клетва, тъй като президентът Росен Плевнелиев демонстративно напусна залата и отказа да присъства на церемонията. Така Конституционният съд записа в историята си безпрецедентен скандал при встъпването в длъжност на новоизбраните му членове.

Преди това държавният глава на два пъти направи публични изявления, с които намекна, че не приема тя да стане член на КС, заради обвинения в корупция и превишаване на правомощията на приятеля на Марковска Георги Георгиев. Той отбеляза, че в основния закон е записано, в Конституционния съд трябва да влязат най-достойните, най-чистите, с високи морални критерии хора.

В деня на клетвата обаче Марковска се яви в тържествената зала на КС, заедно с Борис Велчев, Анастас Анастасов и Георги Ангелов.

Видимо спокоен, Плевнелиев изчака номинираният от съдиите Георги Ангелов, избраният от него Борис Велчев и Анастас Анастасов от квотата на парламента да положат клетвите си. След което обясни, че не може да допусне и Венета Марковска да облече червената тога и напусна залата.

Как се избира съдия в САЩ?

Съдиите в България са с мандат, но не така стоят нещата в САЩ. Деветимата магистрати във Върховния съд на САЩ се назначават от президента, със съгласието на Сената, и то до живот.

Практиката показва, че средният необходим срок от номинацията до окончателното гласуване в Сената е около 70 дни.

Върховният съд на САЩ е най-висшата съдебна инстанция в страната и решенията му имат сериозно въздействие върху правата на гражданите. През годините с негови постановления бяха разрешени абортите, беше дадено правото на еднополови бракове, правото на адвокатската защита, дори ако обвиняемият няма средства да я заплати, бяха гледани резултати от президентски избори и други.

Решенията на съда имат сериозно въздействие върху нормите на международното право, международни трибунали се позовават на решенията, вземани от съдиите във Вашингтон.

Важно е да се отбележи, че в конституцията не са заложени ограничения кога президентът може да номинира кандидат за съда в случай на овакантено място, както и за самия брой на членовете на съда.