Последният и най-напрегнат етап от президентската надпревара в САЩ започна. Демократите откриха политическия сезон за изборите за държавен глава през ноември с онлайн конференция, която трябваше по план да се състои в Милуоки. Конференцията на републиканците предстои да се проведе следващата седмица. Целта на форумите е да очертаят приоритетите на партиите и на кандидатите си и да дадат сцена на бъдещи политически звезди. Въпреки дигиталния формат на конференцията на демократите, която започна без обичайното струпване на хора и приповдигнато настроение, ораторите дадоха всичко от себе си, за да покажат кой е Джо Байдън и защо заслужава да бъде следващият президент на Съединените щати. Обикновени хора и политици се включиха в негова подкрепа с ентусиазъм и готовност за промяна през ноември, която беше силно заразителна. Водеща на конференцията беше Ева Лонгория. Тя каза, че Америка може да бъде по-добра страна от разделената държава, в която се е превърнала през последните четири години. В началото на форума химнът беше изпълнен от хор с певци от всички 50 щати. Основното мото на конференцията беше „ние, народът“. Участие в първия ден на конференцията взеха губернаторите на Ню Йорк и Мичигън Андрю Куомо и Гретчен Уитмър, кметът на Чикаго Лори Лайтфут, кметът на Вашингтон Мюриъл Баузър, сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс и бившата първа дама Мишел Обама. Куомо, който е яростен противник на Тръмп, каза, че не президентът е създал разделението в Америка, а че разделението е създало Тръмп. Куомо беше категоричен, че коронавирусът е показал, че лидерите имат значение и от тях зависи кой умира и кой ще живее. Той каза, че

Америка има нужда да излекува душата си

и избирането на Джо Байдън за президент е първата стъпка в тази посока. На форума бяха поканени и членове на семейството на Джордж Флойд – чернокожият мъж, който умря след смъртоносна полицейска хватка с коляно на врата, както и майката на Ерик Гарнър – чернокож мъж, който през 2015 г. беше притиснат по врата с ръка от полицай и който умря, докато беше транспортиран в полицейския ван. Те призоваха за спиране на полицейското насилие. Демократите показаха и хора, които са вярвали в Тръмп, но са се разочаровали от него. Такъв беше случая с Ерик от Илинойс, който каза, че е гласувал за Тръмп през 2016 г., но сега, разочарован от ставащото в страната, се е регистрирал като демократ и ще гласува за Байдън. Друга история беше тази на Кристин Уркиза от Аризона. Тя разказа как баща й вярвал на Тръмп, че коронавирусът е под контрол, и когато заповедта за стоене по домовете в нейния град била вдигната, той отишъл на караоке бар. Заразил се и постъпил в болница. Бил поставен на дихателен апарат и след пет дни, изпълнени с агония, умрял. „Единствената болест на баща ми беше, че се довери на Доналд Тръмп и заради това той плати с живота си“, казва Кристин. В конференцията участва и Джон Кейсик, който като бивш републикански кандидат направи немислимото и призова партията си да гласува срещу собствения си лидер. В речта си бившият губернатор на Охайо посочи колко зле се справя президентът с кризата от коронавируса, колко е вредна реториката му и как няма желание да привлече обратно разочарованите републиканци. На практика речта на Кейсик бе покана към умерените избиратели да се присъединят към демократите.

 Сандърс не пести подкрепа

През 2016 г. разделенията сред демократите бяха очевидни - сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс, който се бори ожесточено с Хилъри Клинтън за номинацията, така и не я подкрепи достатъчно силно по-късно. Същото направиха и неговите избиратели, които гледат на върхушката на партията с дълбок скептицизъм. Сега обаче Сандърс е изцяло зад Байдън. Макар да признава, че мненията им по някои въпроси се различават, той описва Тръмп като екзистенциална заплаха за демокрацията. „Провалът ще ни струва толкова скъпо, че не можем да си го представим“, каза той.

Атаката на Мишел Обама

 

От историческа гледна точка наблюдателите са категорични, че това е било безпрецедентно: съпругата на бивш президент да нападне настоящия. Но Мишел Обама никога не се е придържала към традиционната роля на първа дама.

Откакто напусна Белия дом, тя стана още по-голяма звезда, а проучванията на общественото мнение често я поставят сред най-уважаваните и харесвани жени в Америка. Тя използва тази си сила, за да отправи остра атака към Тръмп. „Той имаше повече от достатъчно време да докаже, че може да се справи с длъжността, но очевидно това е извън способностите му. Той не може да се справи с настоящето. Просто не може да бъде човекът, от когото се нуждаем“, каза тя. „Ако запомните едно нещо от речта ми, нека е това: ако смятате, че не може да стане по-лошо, повярвайте ми, че може; и ще стане, ако не гласуваме за промяна.“ „Единствената надежда да прекратим този хаос е да гласуваме за Джо Байдън, сякаш животът ни зависи от това“, каза Мишел Обама.

 Емпатия

Това е основното качество, което поддръжниците на Байдън подчертават. Мъжът, загубил първата си съпруга и дъщеричката си в автомобилна катастрофа и един от синовете си заради рак на мозъка, ще съумее да утеши и спаси американците от тройната криза - коронавируса, икономиката и гражданското недоволство, смятат те.