В сертификата за двуезичност на Мериленд вече ще може да се вписва и българският език

Департаментът по образование на Мериленд взе решение българският език да бъде включен в местния сертификат за двуезичност. За това вече е информирано посолството на България във Вашингтон, съобщават от Министерството на външните работи. Решението е резултат от предприетите действия от страна на BG посолството за признаване и включване на българския език в програмата на Федералния окръг Колумбия и щатите Мериленд и Вирджиния.

Изпитът за придобиване на сертификат ще следва езиковия тест по български език на Департамента за езиково обучение при Софийския университет „Свети Климент Охридски". Подготовката и полагането на Стандартизиран тест по български език като чужд могат да се извършат дистанционно. Информацията за него може да бъде намерена на сайта на университета.

След успешно полагане на изпит по български в дипломите на зрелостниците ще пише, че освен английски владеят и български на най-високо ниво. Това ще помогне за бъдещия им професионален път, обясняват от външното ни министерство. Полученият сертификат ще дава и допълнително

предимство при кандидатстване в университет.

Много от висшите учебни заведения в САЩ признават доказаното с документа двуезичие на кандидата.

Още през тази година завършващите гимназия български ученици в Мериленд могат да положат дистанционно изпит в България и да получат сертификата за двуезичност. През 2011 г. Калифорния стана първият щат, въвел сертификата. Днес той се раздава от 31 щата и във федералния окръг Колумбия.

Първият сертификат по български  в Джорджия

Дванайсетокласникът Димитър Павлов, ученик в училището в Парквю, пък е първият българин, удостоен с печат за двуезичност в Джорджия, след като положи успешно писмен и устен изпит по роден език ALTA в Българското училище в Атланта „Св. Константин-Кирил Филососф". Митко е роден в град Пещера и учи там до шести клас, след което цялото му семейство емигрира. „Знанията му по роден език са трайни, а и в семейството ни се говори само на български и ние не сме позволили децата да го загубят" - разказва с гордост майка му Таня Павлова. След като тя научава, че в Джорджия програмата за двуезичие е приета от 2016 година, се свързва с директора на Българското училище в Атланта, откъдето получава пълна информация и съдействие за всички стъпки до получаването на печата. Това автоматично дава квалификация за 3 университетски кредита при новоприети студенти и е предимство и мотивация за всяко двуезично дете. И двата теста не затрудняват Димитър и той получава максимални резултати за владеенето му 4+ по американската скала ILR . На писменият изпит ALTA е трябвало да отговори с по 100 думи на пет въпроса, а устният представлява 30-минутно телефонно интервю с изпитващ оценител.

Пътят за признаването на Българския език в Джорджия е установен и вече утвърден благодарение на усърдната работа на ръководството на Българското училище в Атланта „Св. Константин-Кирил Философ". „Тук няма институции като консулство или посолство, които да ни представляват пред местните власти, затова по наша  инициатива открихме и показваме пътя за българските ученици" - споделя директорът на училището в Атланта Силвия Костова. През април миналата  година тя организира среща с  отговарящия по програмата „Seal of Biliteracy" от Департамента по Образование в Джорджия г-н Патрик Уолъс, който  посети лично Българското училище в Атланта, за да разговаря с родители и ученици. Българското училище в Атланта провежда тестовете ALTA и предлага съдействие на всички семейства, които желаят да се възползват от програмата за двуезичност в Джорджия.

Трети изпит в Чикаго

Междувременно българското консулство в Чикаго съобщи, че третият изпит по български език в рамките на програмата „Печат за двуезичност" ще се проведе на 28 април 2018 г. в българско училище „Джон Атанасов", 1600 Еast Golf Road, Oakton Community College , Des Plaines, IL 60016. от 10:30 часа (начало на регистрацията в 09:45ч.). Новото е възможността в него да участват не само гимназисти, както до сега, но и ученици от 5-и и 8-и клас (без 6 и 7 клас), но само от държавните/общинските училища в гр. Чикаго за наградата Seal of Biliteracy Pathway Award. За явяването на тези ученици няма други ограничения и изисквания. Изпитът 5/8 клас е част от пилотна програма (към момента валидна само за Chicago Public Schools). Нивата на владеене за 5 клас е А1, за 8 клас - А2.