Кандидатът на ГЕРБ-СДС за премиер - Мария Габриел, се срещна с представители на "Продължаваме промяната-Демократична България" в рамките на серията от разговори с парламентарно представените формации.

"Вярвам, че заставаме един пред друг с ясното съзнание за отговорността, която носим пред България. Само с диалог може да се гради доверие между партньори.

Предизвикателството сега е да водим такъв диалог, който да изпълни със съдържание думите амбиция, авторитет, ангажимент.

Съставяне на работещо правителство е първата крачка в тази посока и приоритет номер едно. Търсим основа за работещо проевропейско правителство с ясни цели за постигането му."

Габриел заяви, че първото, което ще направи министърът на правосъдието в правителство, в което тя е премиер, е да внесе пред ВСС искане за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев.

"Това искане не е за персонална промяна, а за връщане на доверието на българските граждани във фигурата на главния прокурор, за успокояване на напрежението. Това би бло ясна крачка, заявка за цялостна правосъдна реформа". 

Габриел отново очерта приоритетите, по които ще работи, ако бъде избрана за министър-председател.

Те са: създаване на работещо правителство и нормализиране работата на институциите; стабилизиране на публичните финанси и приемане на бюджет за 2023; правосъдна реформа; справяне с инфлацията; приемане на България в еврозоната; преодоляване на двугодишното закъснение по оперативните програми; подобряване на сигурността на българските граждани – преодоляване на битовата престъпност и войната по пътищата; модернизация в сферата на образованието, науката, иновациите, културата, в стратегически сектори, свързани със зеления и цифровия преход, включително дигитализация на публичния сектор; преодоляване на регионалните различия чрез целенасочено действие за стимулиране на умения според нуждите на пазара на труда; опазване и подобряване на здравето с ефективна здравна политика, ефективно участие на България в европейската мисия за борба с рака и плана за действие за борба с рака, справяне с предизвикателствата с превенцията, достъпа на лечение, както и новите технологии и прецизната медицина.

„В Българския парламент има сили, които са против това да се подпомага на Украйна. Важен е състава на правителството и от кого ще бъде подкрепен”, коментира Атанас Атанасов.

Кирил Петков благодари за поканата. „Ние сме запознати с 10-те точки. Виждаме че много от нашите приоритети са заложени в тези точки“, посочи той. 

„Големият проблем е, че българската политическа класа не може да изпълни фундаменталното обещание да живеем в държава на правилата, основана на държавност и еднакви правила за всички. Хората виждат нагла корупция. Трябва да търсим корена на корупцията”, каза Христо Иванов от ДБ.

„Знам какво искат българите – чувство за справедливост. За мен има правила и прозрачност по ключови теми. Всичко, което се случва трябва да бъде при спазване на правомощията. Ние говорим за конституционна реформа. Вие сте изключително фин познавач на системата и затова търсим подкрепа. Детайлите ще оставим на експертите“, каза Габриел.

Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова посочи, че реформите могат да се осъществят само при мнозинство. „По-важният разговор е колко е животът на 49 НС. Ако този живот е ограничен и не бъде реализиран първият проучвателен мандат, ние каквито и добри намерения да имаме да работим заедно, няма как да ги осъществим. Ще дадем ли време на 49 парламент и ще излъчим ли правителство и мнозинство?“, каза тя.