Европа трябва да намали зависимостта си от Съединените щати и да избягва да бъде въвлечена в конфронтация между Китай и САЩ по отношение на Тайван.
Това заяви френският президент Еманюел Макрон в интервю след тридневното си държавно посещение в Китай.
В разговор с „Политико” и двама френски журналисти, след като по време на пътуването си прекара около шест часа с китайския президент Си Дзинпин, Макрон подчерта своята любима теория за "стратегическа автономия" на Европа, вероятно водена от Франция, която да се превърне в "трета суперсила".
"Големият риск", пред който е изправена Европа, е "да бъде въвлечена в кризи, които не са нейни, което ѝ пречи да изгради своята стратегическа автономия", каза той.
Си Дзинпин и Китайската комунистическа партия подкрепиха с ентусиазъм концепцията на Макрон за стратегическа автономия и китайските официални лица постоянно я споменават в отношенията си с европейските държави.
Партийните лидери и теоретиците в Пекин са убедени, че Западът е в упадък, а Китай е във възход и че отслабването на трансатлантическите отношения ще спомогне за ускоряването на тази тенденция.
"Парадоксът би бил, че обзети от паника, ние вярваме, че сме просто последователи на Америка", допълни Макрон в интервюто, цитирано от БГНЕС.
Само няколко часа след като полетът му от Гуанджоу се отправи обратно към Париж, Китай започна мащабни военни учения около самоуправляващия се остров Тайван, който Китай обявява за своя територия, но САЩ са обещали да въоръжават и защитават.
По време на тристранната си среща с Макрон и Фон дер Лайен в четвъртък в Пекин Си Дзинпин се е отклонил от сценария само по две теми - Украйна и Тайван, според човек, който е присъствал в залата.