Ново напрежение между РС Македония и България, този път в САЩ след като две техни прокламации бяха безпрецедентно отменени в Мичигън и Илинойс. „Македония е географски регион, който принадлежи на територията на четири различни суверенни държави: България, Гърция, Албания и Северна Македония". Това изречение на генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков е повод северномакедонските националисти в САЩ да се обърнат към ФБР, за да докажат своя произход. Техният гняв е насочен срещу  Станков, чиято работа да защитава българският национален интерес се сблъска с макенодския национализъм в САЩ. Историята с отменените прокламации беше водеща за македонските медии през уикенда. BG VOICE изпрати въпроси до Външно министерство за коментар и дали сигурността на генералния ни консул е застрашена след надапките срещу него в македонските медии. 

Македонците твърдят, че диаспората им в САЩ е от 500 000 души, които са пристигнали в Америка още преди Северна Македония да съществува като държава. През изминалата седмица стана ясно, че са отменени две прокламации - в щатите Мичигън и Илинойс, с които септември беше обявен за месец на македоно-американското културно наследство. 

Станков изпратил писмо до кабинета на губернатора на Мичиган Гретхен Уитмър, в което реагира на въпросната прокламация.

Той поискал и среща с Уитмър, за да намери решение за защита на наследството на македоно-българската общност в Мичиган. Според мотивите му прокламацията ще бъде използвана „за насърчаване на егоистичните цели на северномакедонските националисти, включително културно присвояване на наследството на българските американци“.

В прокламацията миналия месец Уитмър написа, че е важно да се подчертае приносът и културното влияние на македонските американци, които допринасят за американската култура чрез „бизнес, спорт, изкуство, политика, медицина, право, култура, кулинарни умения и много други области ."

Прокламацията вече не може да бъде намерена на уебсайта на губернатора Уитмър.

Основните проблеми в прокламациите са три - в тях се използва Македония вместо Република Северна Македония, твърди се без доказателства, че броят на етническите македонците в САЩ е половин милион и че са дошли преди 1880 г. Прокламацията в Мичигън показва развитие в макенодската теза - подобна прокламация от 2021 година, която не мина в американския Конгрес, твърдеше, че първите македонци в САЩ са дошли с Христофор Колумб през 1493 г.

„Първо, бих искал да изтъкна добре известния факт, че Македония е географски регион, който принадлежи на територията на четири различни суверенни държави: България, Гърция, Албания и Северна Македония (бивша югославска република, независима от 1991 г.)., пише в писмото си до Уитмър Станков.

И още - "Терминът „македонец“ не е и не може да носи никакво отношение към конкретна македонска етническа група в годините преди 1944 г.“. Станков посочва, че той и българската общност в САЩ са обезпокоени от факта, че в прокламацията се посочва, че в САЩ живеят над половин милион американци от македонски произход, без да се уточнява тяхната етническа принадлежност или период на пристигане в Съединените щати.

Според него такова „обобщаване без източници подхранва опитите за културно присвояване на съвременните северномакедонски националисти“.

Той също така обяснява, че след „превземането на Югославия от комунистите след 1944 г., правителството насилствено определя нов македонски етнос, за да осигури социално и политическо сближаване. С течение на времето част от населението приема тази идентичност."

Обединената македонска диаспора (ОМД), по чиято инициатива беше приета прокламацията, заяви, че ще търси защита от ФБР заради натиск от българското правителство. В македонските медии се появиха десетки статии, насочени срещу генералния ни консул и неговите действия в защита на българския интерес.

„Днес подадох жалба във ФБР за репресии срещу българския генерален консул в Чикаго Светослав Станков. Той напада лично мен и други членове на Обединената македонска диаспора въз основа на нашата етническа идентичност, включително вербални нападки срещу хора на македонски събития. Това е тактика на българския режим да заглуши македонците в чужбина, особено в САЩ, и ние няма да го позволим“, каза съоснователят и президент-доброволец на ОДМ Мето Колоски пред македонската редакция на „Гласът на Америка“.

„В работата ми е водещ националният интерес, интересите на българската общност, както и развитието на двустранният диалог между България и САЩ. В постоянна координация сме с Министерство на външните работи“, лаконично коментира пред BG VOICE генералният ни консул Светослав Станков.