Губернаторът на щата Илинойс, Дж. Б. Прицкер и на Мичиган, Гретчен Уитмър, са отменили своите прокламации, обявяващи септември 2023 г. за „Месец на македонско-американското културно наследство“.

Междувременно резолюция със сходен текст в Сената на САЩ, внесена от сенатора на Индиана, Майк Браун, беше оставена без разглеждане в Правната комисия и не беше приета. Тези развития са в резултат на протест на общността на македонските българи в Америка, която от години се бори срещу всички опити на крайните македонисти да заграбят нейното културно-историческо наследство в Новия свят, съобщава БГНЕС.

Резолюцията 311 в Сената на САЩ, както и двете прокламации бяха инициирани от организацията „Обединена македонска диаспора“ (ОМД) със седалище в столицата Вашингтон. Създадената през 2004г. организация е известна с близките си отношения с партия ВМРО-ДМПНЕ и с бившия македонски премиер, Никола Груевски, включен в списъка „Магнитски“ на САЩ за корупция. ОМД претендира, че е „единственият глас на македонците по света“.

Резолюция 311 в Сената на САЩ и прокламациите на губернаторите на Илинойс и Мичиган бяха триумфално обявени от ОМД и медиите в Северна Македония като „огромно признание за македонската история, култура и идентичност в Америка“.

Срещу „огромните успехи“ на ОМД

са възразили лидерите на българската общност в Америка,

които са изобличили опитите на крайните националисти от Северна Македония да пренапишат историята на македонските българи, емигрирали в Новия свят в края на 19 в. и началото на 20 в. От страна на американските институции лесно са установили липсата на каквито и да било исторически източници за съществуването на етнически македонци в Америка преди времето на комунистическа Югославия, както и липсата на „македонски“ църкви и училища на „македонски език“. В Илинойс, крайните македонисти даже са се опитали да докажат, че днешните етнически македонци съществуват 7 000 г. преди Хр.

Навсякъде от ОМД са се опитали да не използват конституционното име на Република Северна Македония за сметка на вече отмененото през 2018 г. - Република Македония.

От общността на македонските българи в Америка припомнят, че крайната националистическа организация ОМД не признава Охридското споразумение от 2001г., сложило край на гражданската война в тогавашната Република Македония и отрича Договора за добросъседство между България и Северна Македония от 2017г., с който се преустановяват претенциите за съществуването на „македонско малцинство“ в България.

Въпреки липсата на каквито и да било исторически доказателства, през последните две години от ОМД се правят постоянни опити за злоупотреба с демократичните институции в САЩ, за да се създаде фалшива история за съществуването на днешните етнически македонци преди 1945г. През 2021г. по инициатива на ОМД беше внесена резолюция в Конгреса на САЩ за обявяване на септември 2022г. за „Месец на македонско-американското културно наследство“, която не беше приета, след като срещу нея протестираха македонските българи в Америка, включително и от страна на Македонската патриотична организация в САЩ и Канада, създадена от македонски българи в Индиана през 1922г.

През 2023г. ОМД отново разгърнаха мащабна кампания в „защита на македонската идентичност и език“ в САЩ, като за целта трябваше максимален брой щати да обявяват септември за „Месец на македонско-американското културно наследство“.

Водещо лице в кампанията беше Методия Колоски,

„президент-доброволец“ на ОМД, за който се твърди, че преди да оглави организацията през 2004г. е водил кампания срещу построяването на днешното американско посолство в Скопие под претекст, че под него се намира старо турско гробище. Колоски е професионален лобист в САЩ, като днес все по-често се появява в Северна Македония, а запознати източници твърдят, че води кампания да бъде назначен за министър на диаспората. През септември Колоски упорито твърдеше пред медиите в Северна Македония, че резолюция 311 на Сената на САЩ ще бъде приета, като евентуалното забавяне се дължи на сложните процедури в Конгреса на САЩ. Междувременно прокламацията на ОМД в Мичиган беше отменена и свалена от официалния сайт на губернатора, а в Илинойс, губернатор Прицкер прие нова прокламация на 28 септември, с която отмени предходния си акт от 1 август т.г. „поради допусната грешка“.

От страна на ОМД и президентът Методия Колоски все още няма коментар за отменените прокламации на губернаторите на Мичиган и Илинойс.