сн. Цветелин Ангелов

ПФК ЦСКА ще изчезне. Но ще се прероди като част от клуба на Гриша Ганчев "Литекс". Той пък ще се прекръсти на ЦСКА и освен Ганчев акционери ще могат да бъдат и досегашните собственици на "Титан" Димитър Борисов и Иво Иванов. Така звучи подготвена сделка, която трябваше да се случи този понеделник. От началото на седмицата обаче сделката прие нови вариации и нюанси. Почти е ясно, че такава ще има, но един от основните й елементи - нейната цена, е неясен.

Запознати сочат, че "Литекс" ще стане "ЦСКА 1923", което да идентифицира клуба с историята на армейския отбор. Това обаче ще е само едно преименуване на търговско дружество, докато другото - "ПФК ЦСКА" АД, носител на историята и титлите, ще бъде обявено в несъстоятелност и ще се закрие. Това означава, че между двете структури няма да има абсолютно никаква правна приемственост, тоест, ако се придобиват играчи и други активи от столичния клуб, това ще е въз основата на търговски сделки, а не със сливане и придобиване на акции.

За да се случи това обаче, чисто формално сегашните собственици на ЦСКА трябва да получат нещо в замяна, за да закрият организацията и за да не се окаже, че наесен ще има два отбора с едно и също име. Отборът е свръхзадлъжнял основно към фирми, свързани с неговите собственици - "Титан" на Димитър Борисов и Иво Иванов, и поради това фалитът му ще е начин те да излязат от футболното си начинание, без това да им донесе допълнителни загуби. Вариант за сливане и промяна на марки обаче не се приема от феновете, срещу него се обяви и Кирил Домусчиев, собственик на шампиона от последните две години "Лудогорец".

Той е за обявяване на ЦСКА в несъстоятелност и влизане на синдици, ако клубът не може да изплаща задълженията си. "В България всичко е възможно, но това, което се обсъжда, не е коректно и не е феърплей. И няма да е добре за българския футбол", обяви Домусчиев във вторник. "Задълженията трябва да се плащат, защото иначе ще изгорят много фирми и държавата", добави той.

Друг вариант е ПФК ЦСКА да започне от долните дивизии на българския футбол, както постъпи шотландският "Глазгоу рейнджърс", след като бе обявен в несъстоятелност. Самото име ЦСКА, макар и не като търговска марка и емблема, а като репутация и известност в Европа, обединява маса от привърженици, която може да привлече рекламодатели и зрители по трибуните. Това ще помогне на клуба бързо да се изкачи до "А" група, ако се стигне до неговото изпадане, без да бъде закрит. Точно затова е малко вероятно оттеглянето на "Титан" да стане безплатно при първия вариант. Много е вероятно то да се подплати с договор между ловешкия бизнесмен и "Титан", който няма нищо общо с прехвърляне на права върху търговската марка, емблема и други носители на клубната идентичност.

Този вариант се подкрепя и от факта, че Българският футболен съюз вече е попитал УЕФА дали смяната на името на "Литекс" се брои като регистрация на нов клуб. Причината е, че правилникът на Европейската футболна централа забранява на отбори, които са създадени преди по-малко от три години, да играят в европейските клубни турнири. Ако УЕФА даде положителна резолюция, ловешкият клуб ще смени името си, като най-вероятно ще се подготвя в Ловеч, а само официалните мачове ще се провеждат в София на стадион "Българска армия".

Нито всички червени привърженици, нито феновете в "Ловеч" обаче приемат новината безусловно като добра. Историята на "Литекс" например може да се проследи до 1921 г., когато, преди да започнат трансформациите, отборът е носил име "Хисаря". Това означава, че ще носи само популярността на стария отбор ЦСКА, но не и неговите титли. Така при липсата на каквато и да било юридическа приемственост привързаността на феновете ще е единствената връзка с популярността и известността на стария отбор.

За да се убедят обаче всички фенове, а не само тези, които са организирани в зависими организации, ще трябва да се представят инвестиционни намерения за тренировъчна база, сигурност за използването на стадион "Българска армия" и неговата реконструкция, както и планове за развитие на юношеската школа. Според запознати с разговорите е много вероятно Гриша Ганчев да запази само школата в Ловеч и да не поеме никакъв ангажимент за юношеските формации в София, а това може да противопостави голяма част от феновете, особено тези в София.

Стефан Антонов, “Капитал”