Дянков и Трайков във времето, когато заседаваха заедно в правителството. Сега пак ще са заедно, но в следствието

Росен Босев

Прокуратурата издирва бившия български вицепремиер Симеон Дянков, за да го привлече като обвиняем по делото, по което няколко дни преди края на годината започна разследване и срещу министъра на икономиката в първия кабинет на ГЕРБ Трайчо Трайков. Основанието - приватизация отпреди пет години на остатъчния пакет акции на държавата в „ЕВН България Електроразпределение" АД. Според държавното обвинение с действията си двамата са ощетили държавата с 20 млн. лв. По делото обвиняем е и изпълнителният директор на инвестиционния посредник „Булброкърс" Радослав Рачев, който е обвинен в злоупотреба с доверие. Дружеството е било пълномощник на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. „Булброкърс" е свързано дружество с Иво Прокопиев, съсобственик на „Икономедиа", издател на „Капитал".

Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор, заяви, че заради Симеон Дянков средствата от продажбата на държавните дялове от трите електроразпределителни дружества - ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ, са постъпили в държавния бюджет вместо в Сребърния фонд. Именно заради това ще бъде привлечен като обвиняем и бившият вицепремиер. Той обаче не може да бъде открит, за да бъде призован, и вероятно ще бъде обявен за общодържавно издирване.

Историята започва през 2013 г., когато тогавашният председател на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев започна открита война срещу Иво Прокопиев. Причината беше, че медиите публикуваха информация, че името на Мавродиев се появява сред свидетелите по делото за пране на пари от наркотрафик, водено срещу Евелин Банев-Брендо. През 2013 г. прокуратурата започва предварителна проверка, която по-късно е трансформирана в досъдебно производство, продължаващо вече четвърта година. Негов предмет е продажбата на миноритарния дял на държавата в „ЕВН България", който според прокуратурата не е бил продаден на цената, на която е трябвало да бъде продаден.

В позиция на „Булброкърс" във вторник се изнася информация, че „в случая се преследват цели, различни от справедливост и законност", а „прокуратурата абсолютно неоснователно замесва името и репутацията на търговско дружество в своите видимо политически активности и битки три месеца преди парламентарните избори". От компанията уточниха още, че „от чисто фактическа страна огромна част от изнесените на брифинга данни са неверни".

Тезата на държавното обвинение е, че Трайчо Трайков като министър на икономиката и принципал на „Държавна консолидационна компания" „не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното му имущество", като така са били нанесени щети за ДКК за над 20.8 млн. лв. Според прокуратурата продажбата е нарушила приетата през 2003 г. Стратегия за приватизация на електроразпределителните дружества, която предвиждала „да бъде осъществена печеливша продажба на остатъчния дял при повишаване показателите на дружеството и увеличаване на тяхната стойност".

След проведена процедура Агенцията за приватизация, която извършва продажбата, е сключила договор за инвестиционно посредничество с „Булброкърс", с който е било възложено на компанията „дейности по подготовката на приватизационната сделка", както и изготвяне на „анализ за определяне стойността на предложените акции от капитала на дружеството". Последното според прокуратурата противоречи на нормативната уредба, в която „не фигурира понятието „анализ за определяне стойността на предложените акции", а „приватизационна оценка".

Според прокуратурата изпълнителният директор на АСПК Емил Караниколов е получавал указания „от министър Трайков, както и от министър Дянков, в чийто ресор като вицепремиер по това време е била приватизацията". Емил Караниколов не отговаряше на мобилния си телефон във вторник. Предоставеният от „Булброкърс" анализ е бил одобрен от изпълнителния съвет на агенцията, а малко по-късно Комисията за финансов надзор одобрява и изготвения проспект за продажбата на акциите. От прокуратурата са поръчали съдебна експертиза, която е установила, че използваната от БФБ платформа при сделката позволява манипулации, „тъй като сървърът за провеждането й се намира в сградата на БФБ и достъп до поръчките в реално време е възможен от служители на борсата".

Експертите, извършили назначената от разследващите борсова експертиза, пък установили, че посоченият в проспекта смесен закрит аукцион „противоречи на основните принципи на прозрачност и състезателност в борсовата търговия, ограничава реалната конкуренция между потенциалните купувачи и подлежи на контрол от регулатора - Комисията за финансов надзор" (която е одобрила проспекта). На практика експертите на разследващите отричат т.нар. холандски аукцион, който се използва от десетки централни банки по света. По идентичен начин малко по-късно са продадени и дяловете на държавата в ЧЕЗ и „Енерго-про", при които прокуратурата не вижда проблем.

„Меко казано, некоректно е да се сравняват цените за мажоритарен и миноритарен пакет акции, особено цените между 2004 г. и 2011 г. - в средата на най-тежката финансова криза и при тотална липса на инвеститори. Въпреки това тази конкретна сделка беше оценена като огромен успех, защото заявките за покупка надхвърлиха със 130% предлаганите акции, постигнатата цена беше с 1/3 над минималната допустима цена, одобрена от АПСК, а получената сума беше почти 100 млн. лв.", съобщиха във вторник от „Булброкърс". По борсовите сделки, които прокуратурата разследва, КФН е издала наказателни постановления за борсови манипулации, които обаче са отменени окончателно от съда.

От прессъобщението на прокуратурата става ясно, че друго направление на разследването се занимава с плана от 2010 г. на Симеон Дянков за ограничаване на бюджетния дефицит, който според държавното обвинение не бил целесъобразен: „Това подпомага бюджета от гледна точка на бюджетен дефицит, т.е. тези приходи могат да бъдат използвани свободно, но ощетяват Сребърния фонд в нарушение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол и Закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т.нар. Сребърен фонд) „открива" пренасочването с пет години закъснение.

В свой статус във фейсбук Симеон Дянков заяви, че всички негови действия „като вицепремиер и министър на финансите бяха стриктно съобразени с принципа точно изпълнение на действащите закони и защита на държавния интерес" и че ще сътрудничи на разследващите. Радослав Рачев пък заяви: „Всичко, което се е случвало по тази сделка, е било обект на контрол от КФН и съда. Не са констатирани каквито и да е било нарушения. Не се чувствам виновен по повдигнатите ми обвинения."

Още в деня, в който съобщи, че е бил привлечен като обвиняем, Трайчо Трайков определи действията на прокуратурата като политически и преследващи други цели. Във вторник той каза: „Ясно е, че то няма да издържи, но за прокуратурата е важно да има политически ефект."

На своя пресконференция Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор Сотир Цацаров, каза: „Няма лов на вещици и специално избран момент, прокуратурата действа в момента, когато е събрала достатъчно доказателства, а в случая това е станало на 23 декември, когато Трайчо Трайков е получил призовката."

„Делото е сложно. По него са разпитани 50 души, назначени са над 20 експертизи", отговори още говорителката на Цацаров на въпрос защо разследването продължава вече близо четири години. Груба сметка показва, че това прави по един разпит на месец. Арнаудова уточни, че по делото работят трима прокурори и петима следователи, но отказа да разкрие имената им. Източници от съдебната система обаче казаха, че следовател е Денислав Цанев, а прокурор Даниела Димитрова. Друг от прокурорите по делото е Емил Петров, брат на бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров.