Кръстовище в Чикаго ще носи името на великия български писател Алеко Константинов. Предложението ще бъде гласувано до дни в общинския съвет на града с най-много българи в САЩ, научи BG VOICE.

Общинският съветник Джон Арина е предложил кръстовището на улиците W Irving Park и N Hamlin Ave да носи името на писателя, който превръща Чикаго в притегателен център за българите. "Предложението е внесено на 29 март от общинския съветник Джон Арина и очакваме в най-скоро време, на следващия градски съвет през април, то да бъде гласувано и това преименуване да стане факт", обясни за BG VOICE генералният консул в Чикаго Иван Анчев.

Идеята за това преименуване е именно негова. През последните месеци Анчев се срещна с кмета на Чикаго Рам Еманюел, с президента на борда на окръг Куук Тони Прекуинкъл, със секретаря на щата Илинойс Джеси Уайс и с други политически лидери в града, за да стане това възможно.

За старите имигранти този район на Чикаго носи силни спомени - там се намира Първи български център, където днес се събират творците от Съюза на българските писатели в САЩ и по света. Наблизо е била и първата сграда на църквата "Света София", преди да бъде построен модерният комплекс в предградието Дес Плейнс. А в района са живеели много от старите български имигранти в Чикаго, които са били вдъхновени да дойдат тук именно от автора на "До Чикаго и назад".

Паметта на Алеко Константинов ще бъде почетена и по още един начин през тази година. Ден след годишнината от смъртта му - на 13 май, от 2 pm в библиотеката на University of Chicago, където е паметникът на Щастливеца, ще се проведе честване с участието на български общественици и ученици. Те ще могат да гледат биографичен филм за Алеко Константинов, произведен от студио "Време" преди 30 години.

Кръстовището, кръстено на писателя, ще е второто българско кръстовище в Америка - първото е пред посолството ни във Вашингтон и носи името на Димитър Пешев - председателя на 25-ото народно събрание. Той публично протестира срещу подготвяното депортиране на българските евреи в нацистките концлагери през Втората световна война. Кръстовището беше открито от тогавашния ни посланик Елена Поптодорова през 2013 година.

Алеко Константинов идва в Чикаго, за да присъства на Световното търговско изложение през далечната 1893 г. Събитието е било в чест на 400-те години от откриването на Новия свят от Христофор Колумб. Изложението било наречено от околните „Белия град" заради яркото му осветление и белия цвят на сградите. Единствената постройка, останала оттогава, е златната статуя „The Republic", която се намира в Jackson Park в Downtown Чикаго.

2_356В чест на Алеко Константинов и неговия пътепис през 1994 г. българското посолство във Вашингтон подарило бюст-паметник на писателя от родния му град Свищов на University of Chicago. Причината паметникът да бъде дарен точно на този университет е близостта му до оригиналното местоположение на Световното търговско изложение. Подаръкът бил приет с радост и оттогава дели коридорите на един от най-престижните университети в страната, където са завършили 89 нобелови лауреати, с паметници на световно известни творци като Шекспир, Бах и Бетовен. Бюст-паметникът на нашия сънародник е ярко осветен на втория етаж на библиотеката на University of Chicago.

Но дали студентите там знаят кой е Алеко Константинов? И чували ли са те за колоритния, но появяващ се често под някаква форма и до днес в нашето всекидневие образ на Бай Ганьо или за другите творби на народния писател? Според Ангелина Илиева - професор по славистика в университета, отговорът е „да". И дори много му се наслаждават. „Много им харесва! В интерес на истината много зависи от превода. Много от тях са прекрасни и по този начин студентите могат да установят връзка с текста. А след като това стана, студентите бяха просто във възторг. Някои от тях дори пишат курсовите си работи по произведенията му."

Тя смята, че творбите на Алеко остават актуални и днес. „С това, че ни призовава да пътуваме, да опознаваме нови светове, да разширяваме кръгозора си и по този начин да надскочим себе си, да не се затваряме към различното, а да го използваме, за да растем самите ние."