Министерството на правосъдието започнало криминално разследване за това дали Доналд Тръмп или служители от неговата кандидат-президентска кампания през 2016 г. са били шпионирани. Това съобщава запознат с процеса пред Bloomberg.
Федерален прокурор Джон Дърам, който е начело на разследването, вече има право да свиква жури, да издава призовки на свидетели, както и да изисква документи.
Доналд Тръмп и неговите приближени настояват, че разследването за руската намеса в президентските избори от 2016 г., оглавено от специалния прокурор Робърт Мълър, се основава на фалшиви обвинения и е политически мотивирано.
Американският правосъден министър и главен прокурор Уилам Бар заяви пред Комисията по правосъдие в Сената през май, че е възможно налице да е бил неправомерен шпионаж, въпреки че призна, че не разполага с конкретни доказателства за това. Малко след изслушването Бар назначи Дърам начело на разследването.
Оттогава Бар показва силна лична ангажираност, като на два пъти през последните месеци пътува до Италия с молба за помощ от италианските разузнавателни служби. Той също така поддържа контакт и с представители на австралийското и британското разузнаване.
Тръмп от своя страна нареди на разузнавателните агенции да съдействат, давайки на Бар широки правомощия за декласифициране на документи.
От ФБР и ЦРУ вече заявиха, че са извършвали законово и определено от съда наблюдение, след като са научили за руската намеса. Но Тръмп и неговите приближени настояват, че наблюдението – което те определят като шпионаж, е незаконно и с цел да навреди на неговата предизборна кампания.
В изказване от четвъртък вечерта Адам Шиф, председател на Комисията по разузнаване към Камарата на представителите и водеща фигура в разследването за импийчмънт, както и председателят на Комисията по правосъдие Джералд Надлър изразиха притесненията си от новите правомощия на Дърам.
„Тези съобщения, ако са верни, са повод за нови сериозни притеснения, че министерството на правосъдието при управлението на главен прокурор Уилям Бар е загубило своята независимост и е станало средство за политическа мъст на президента Тръмп“, се казва в тяхно съвместно изявление.
Разследването на президентските избори през 2016 г. не установи никакъв престъпен заговор между Москва и предизборния щаб на Тръмп. Но то не изчисти американския държавен глава от обвинението за възпрепятстване на правосъдието.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.