Мистериозният мистър Мирчев. Така някои американски разследващи медии нарекоха българина Александър Мирчев, който от години пребивава като политически консултант в Америка. Около него започна да се шуми, след като името му се появи публично като част от разследването за руското влияние в изборите през 2016 г. в САЩ. Българинът е сред наблюдаваните от Робърт Мълър лица. Той не е директно разследван, но следователите се интересуват от неговите лични и професионални връзки с двама близки приятели и застъпници на Владимир Путин: олигарха Олег Дерипаска и медийния магнат Константин Ремчуков. Фокусирането върху него вади на бял свят и други интересни връзки, някои от които водят към Републиканската партия и към различни мозъчни тръстове във Вашингтон.

Изтекли имейли например за първи път вадят на показ любопитни отношения между Мирчев и американския посланик в Полша Джорджет Мосбашърр. Тя е съпругата на бившия финансов министър Робърт Мосбашър, дарител на Републиканската партия и поддръжник на кампанията на Доналд Тръмп. Става ясно и че Мирчев е разследван от ФБР за пране на пари и измами, което повдига още по-сериозно темата за същината на тези връзки. Както и на какво се дължи огромното богатство на българина.

От български комунист до американски гражданин

Историята на Александър Мирчев също буди интерес в Америка. Той е роден през 1957 г. и известно време е един от ръководителите на Комсомола в комунистическа България. След краха на Съветския съюз и комунизма в Родината, той заминава за САЩ, където започва работа за Stewart & Stewart, адвокатска кантора със седалище във Вашингтон. През 1992 г. той основава Krull Corporation, американска консултантска фирма. Малко по-късно Мирчев получава и американско гражданство, право, почти винаги отказвано на хора, свързани с комунистическия режим. Но това правило изглежда не важи за българина, което кара много хора да се усъмнят, че всъщност той е разузнавал в полза на САЩ, докато е бил в България. През следващото десетилетие българинът успява да създаде сериозни връзки във Вашингтон, особено с членове на републиканската партия като Руди Джулиани, Хенри Кисинджър, Джон Маккейн, Линдзи Греъм и др. Рахат Алиев, бившият зет на президента на Казахстан Нурсултан Назарбаев, пише в книгата си „Кръстникът“, че по време на едни от първите си разговори с дъщерята на Назарбаев, Дарига, Мирчев се опитва да я впечатли, като й разказва за срещите, които имал с Кондолиза Райз и Дик Чейни. Мирчев е работил и поне 6 години за правителството на Казахстан, което често бива определяно като авторитарно и забогатяващо за сметка на държавата. Българинът обаче изглежда

не чувства никакви угризения

да представлява хора или правителства със съмнителна репутация. Един от неговите първи клиенти е Олег Дерипаска, руският олигарх, на който САЩ замрази активите в страната заради съмнения, че е в отношения с руската организирана престъпност, нещо, което той отрича. Мирчев е работил и с Гулнара Каримова, дъщеря на президента на Узбекистан, която бе обвинена от американските власти няколко години по-късно, че е получавала подкупи до 800 милиона долара от телекомуникационни компании.

Дерипаска е единият руснак, от който разследването на Мълър се интересува. Другият е Константин Ремчуков – той също е близък с Дерипаска, като има връзки и с Мирчев. Преди време той подкрепя политическата реформа в Русия и издава независим вестник, но, „изпитал отвращение от руската интелигенция“, той в крайна сметка преминава твърдо в лагера на Путин и има достъп до най-високо ниво в Кремъл. Екипът на Мюлер се интересува от връзките на Мирчев с Дерипаска и Ремчуков, защото двамата руснаци са толкова близки с Путин, че се смятат за негови неофициални PR агенти. По-рано тази година Асошиейтед прес съобщи, че американски дипломати от 2006 г. описват Дерипаска като „един от двама-трима олигарси, към които Путин се обръща редовно“, както и „малко или много постоянен спътник при пътуванията на Путин в чужбина.“  

Бляскавият живот на Мирчев

Мирчев със сигурност се радва на охолен живот. Основният му дом е в луксозна сграда в Джорджтаун, Вашингтон. Той притежава имоти и в Италия и в Маями, на брега на Океана. Информация, свързана с финансовите транзакции на българина, показва, че той наистина има много пари за харчене. Непотвърдени официално данни, цитирани от казахстански разследващи медии, показват безлимитно харчене от страна на Мирчев през юни 2015 г. Тогава само за период от 19 дни (от 9 до 27 юни) той е изхарчил над 180 000 долара. Тези средства са оползотворени като от истински представител на хайлайфа: - 11 юни 2015-а Мирчев плаща над 34 000 долара в Кристис в Лондон и около 7000 долара за полет до Франкфурт в Германия. - Той дава 52 000 долара в луксозен спа център на езерото Вьорт в Австрия на 12 юни (това включва и 9400 долара за един от директорите на медицинската клиника.) - На 15 юни той харчи 5840 долара в Кристис, но този път в Париж. - Мирчев оставя 26 360 долара в петзведен хотел в Лондон на 18 юни и плаща почти 4000 долара от Лондон до Астана в Казахстан. - Докато е в Казахстан, той похарчва 17 000 долара в Радисън в Астана и се връща обратно в Лондон на 23 юни, харчейки 8442 долара за полета и 4648 долара за еднодневен престой в петзвездния Athenaeum Hotel в Мейфеър. На следващия ден, 24 юни, той лети за Вашингтон с полет, струващ му 9364 долара, а преди да отлети за Ню Йорк, похарчва още 1600 долара в един магазин. И други данни сочат, че подобни пътувания и разходи не са били необичайни за българина. При едно подобно през 2013 г. например той е похарчил повече от 1 милион долара от своята карта.  

Връзките с Казахстан

През годините Мирчев е работил за или с редица руски и източноевропейски клиенти, включително с режима на казахстанския диктатор Нурсултан Назарбаев. Мирчев служи като „посредник“ между президента Назарбаев и американските енергийни компании, като съветва диктатора относно „кои компании и проекти могат да бъдат по-полезни за страната му“, сочи информацията в поверителен доклад, изготвен от частната разузнавателна компания Stratfor и публикуван от Wikileaks. Преди Мирчев да бъде нает от казахстанското правителство през 2002 г., избухва скандалът, станал известен като „Казахгейт“: американският бизнесмен Джеймс Гифен беше арестуван в САЩ по обвинение за създаване на схеми, които са облагодетелствали високопоставени казахски държавни служители. За самият Назарбаев американското Министерство на правосъдието твърди, че контролира банкова сметка в Швейцария, в която притежава около 87 милиона долара – пари, които се разглеждат като постъпления от подкупи, извършени от името на Гифън. Именно компанията, наречена „Global Options Management“, на която Мирчев става председател и собственик на ½ от нея, изготвя доклад за това как правителството на Казахстан, и по-специално Назарбаев, трябва да овладее скандала в Казахстан.